Риск от нова Желязна завеса? За какво трябва да е готов ЕС след изборите
Проучванията сочат, че следващият Европейски парламент ще се измести още повече вдясно. Наблюдатели вече прогнозират законодателна програма, парализирана от солиден десен блок
Преди 20 години Европейският съюз предприе най-големия кръг на разширяване в историята си.
На 1 май 2004 г. към блока се присъединиха едновременно 10 държави, 7 от които отвъд бившата Желязна завеса. Някои го нарекоха "Големият взрив".
През изминалата седмица европейските институции в Брюксел, Страсбург и Люксембург не пропуснаха да отбележат тържествено кръглата годишнина, подчертава Euronews в обобщение по темата.
Председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел се застъпи за нови членове:
"Разширяването е от жизненоважно значение за бъдещето на ЕС, защото без разширяване съществува риск от нова Желязна завеса, а това би било изключително опасно, ако имаме нестабилно съседство с липса на просперитет или икономическо развитие."
Дали страни като Сърбия, Грузия или Украйна ще получат място на масата в Брюксел, е съмнителен въпрос. В продължаващата предизборна кампания за Европейски парламент разширяването не е гореща тема за дебати.
Междувременно, тази седмица започнаха спекулации за създаването на нов политически съюз, а именно коалиция на дясноцентристки и крайнодесни партии.
Попитана за коментар по темата, председателят на Европейската комисия и дясноцентристки кандидат Урсула фон дер Лайен заяви: "Това много зависи от състава на Парламента и кой в коя група е."
Позицията синхронизира с изказването на твърдо десния министър-председател на Италия Джорджа Мелони: "Освен че съм лидер на "Италиански братя", аз съм и лидер на Европейските консерватори, които искат да имат решаваща роля в промяната на посоката на европейските политики.", заяви тя.
Партията на Мелони води в социологическите проучвания в страната си и се стреми да повтори схемата, която е на власт в Италия: съюз на ЕНП и крайно десните групи ECR и "Идентичност и демокрация", допълва Euronews.
Проучванията на общественото мнение сочат, че следващият Европейски парламент ще се измести още повече вдясно, тъй като националистическите и популистките партии печелят позиции.
Някои наблюдатели вече прогнозират законодателна програма, парализирана от солиден десен блок. Но неотдавнашен анализ на Европейския съвет за външна политика показва, че в този блок има много пукнатини.
Относно подкрепата за Украйна, това е една от областите, в които крайно десните партии трудно ще постигнат съгласие.
Не само те, но и евроскептиците. Очевидно е, че има някои партии, като "Алтернатива за Германия" или партията на Герт Вилдерс в Нидерландия, които са много повече затова да не подкрепят Украйна и да разглеждат сегашната европейска подкрепа като подстрекателство към война.
Но има и партии, разбира се, като полската "Право и справедливост", които силно подкрепят Украйна. И дори в Италия Джорджа Мелони показа, че е трансатлантик и надежден поддръжник на европейската линия на подкрепа за Украйна, коментира Павел Зерка, старши научен сътрудник в ECFR и водещ анализатор на европейското обществено мнение.
Проблемът, който анализаторът вижда в момента, е, че много от крайно десните партии имат силно мобилизирани избиратели. Така че те вярват, че това са важни избори и до голяма степен искат да отидат и да гласуват, докато електоратите на проевропейската страна често са доста демобилизирани, сякаш не разбират какъв е залогът.
Основната му препоръка към лидерите на проевропейските партии е да изразят съвсем ясно пред своите избиратели защо тези избори са важни.
Ако се напомни на избирателите за различните рискове, които носи гласуването за AfD в Германия, Марин льо Пен във Франция или Качински в Полша, тогава част от хората, които казват: да, бих искал да гласувам за тези партии, може би ще се замислят, допълва анализаторът.