Учени от университета на Хонконг смятат, че в лечението на пациенти с COVID-19 може да помогне преливането на кръвен серум, съдържащ вирусни антитела от вече преболедували пациенти, съобщава БТА, цитирайки информация на South China Morning Post.

Микробиолози са провели опити върху вид хамстери, заради сходството в организмите им със структурата на ензима ACE2 у хората. АСЕ2 се смята за рецептор за проникването на коронавируса в клетките.

В първата седмица от заразяването при животните се наблюдавали доста тежки симптоми, свързани с поражения върху белите дробове, трахеята, имунната система и червата.

"На четвъртия ден инфекцията бе толкова силна, че се забелязваха дори белодробни кръвоизливи", казва ръководителят на изследването проф. Юен Квок Юн. Към края на първата седмица някои от животните започнали постепенно да оздравяват, а в кръвта им се образували антитела.

След това учените използвали кръвен серум от тяхната кръв за преливане на здрав хамстер и после го заразявали с коронавируса. Оказало се, че в този случай съдържанието на вируса в организма на животното било десет пъти по-малко.

"Ако направим същото при хората - да внесем кръв от оздравели пациенти венозно в болни, това може действително да им помогне да се възстановят, като намали количеството на вируса", допуска професор Юен.

Щатите разрешиха използването на хлороквин в болнициТова са медикаменти срещу малария, във връзка с които американският президент Доналд Тръмп храни големи надежди

Екипът му очаква одобрение от страна на комисията по медицинска етика, за да проведе изследвания и при хора.

В хода на проведените експерименти се оказало също, че заразени хамстери могат да предават вируса на здрави животни, с които са в една клетка.