Президентът на Тайван Цай Инг-уен обвини Китай в „серия от действия с цел потискане“ и „доларова дипломация“ след като Буркина Фасо стана втората страна през този месец, която скъса дипломатическите си взаимоотношения с острова в полза интересите на Пекин, предава CNN.

Ходът на африканската страна, който бе приветстван от Китай, дойде след като Доминиканската Република обяви по-рано през месеца, че къса връзките с Тайван.
Китай отказва да поддържа дипломатически взаимоотношения с всяка страна, която признава Тайван за независима и демократична държава, тъй като Пекин официално третира острова като интегрална част от собствената си територия.

Тайван реагира гневно на новината за Буркина Фасо, тъй като остава с едва 18 съюзници по света, главно малки и бедни страни, намиращи се в тихоокеанския и карибския регион.

„Това е предупреждение за китайското правителство: Такова поведение е в ущърб и на двете страни, както и на международния имидж на Китай и не допринася с нищо, за да намали притесненията на международната общност“, казва президентът на Тайван през журналисти.

„Китайският натиск само ще направи партньорствата на Тайван с международната общност още по-близки. Ние никога няма да се предадем“, казва тя.

Външното министерство на Китай коментира, че приветства решението на Буркина Фасо, предава Xinhua, китайската държавна новинарска агенция.

Оръжейна сделка охлади отношенията САЩ - Китай„Китай отправи силен протест към САЩ и си запазва правото за бъдещи мерки”, казва посланикът на Китай в САЩ Суи Тианкай

“Каним Буркина Фасо да се присъедини в приятелската кооперация между Китай и Африка колкото се може по-бързо на принципа за „единен Китай“, се казва във съобщението на външното министерство.

Пекин и Тайван имат дълга история помежду си, като двете страни се опитват да привличат политическа подкрепа за тезите, които отстояват. Китай засега води в тази надпревара поради голямата си тежест на икономическия и геополитическия фронт.

През миналата година Панама също скъса дипломатическите си връзки с Тайпе в полза на Пекин. Съществуват предположения, че един от най-важните партньори на Тайван – Ватикана, също може да скъса връзките.

Тайван първа в Азия забрани консумация на кучешко и котешко месоХората, които купуват, продават или ядат месо от кучета и котки, са застрашени от глоби и дори затвор

Китай и Тайван или официално Китайска народна република и Република Китай са разделени от 1949 година след победата на комунистите в гражданската война, която се разиграва в страната.

Въпреки това Пекин счита острова като неизменна част от територията си, въпреки, че Тайван не смята така.

САЩ поддържа неофициални връзки с Тайван, снабдявайки острова с оръжие, но официално Вашингтон има дипломатически връзки само с Китай.

През последния месец над 30 авиокомпании бяха предупредени от китайските власти да променят информацията, която предоставят на пътниците за Тайван, Хонконг и Макао, тъй като в материалите тези дестинации се представят като отделни държави.