Става дума за политика и за оръжие. В американското съзнание е дълбоко вкоренено убеждението, че всеки има право на лично оръжие, с което да защитава себе си, семейството и имота си. Тази възможност е закрепена на най-висше законово ниво (Втората поправка в конституцията), а резултатът в ежедневието е изключително лесен достъп до огнестрелно оръжие за почти всеки.

Затова не е учудващо, че САЩ са най-въоръжената нация в света, а в тамошния политически живот има партии, готови да бранят това право на всяка цена и получаващи голяма част от общественото одобрение именно на тази основа.

Неизбежно в тази ситуация обаче е да има и друг резултат, далеч от защитата на живот, права и имот. Това са масовите стрелби, отнемащи десетки и стотици невинни животи всяка година, включително в училища и университети, където жертвите са деца и младежи.

И въпреки тази уродлива проява на свободата да се притежава и носи оръжие, обществото сякаш не е готово да се откаже от нея. Затова пък родители и училищни власти са принудени да вземат мерки за защита. Те може и да изглеждат абсурдни във всяка друга точка на планената, но в САЩ се приемат за нещо нормално.

Какви са тези мерки? Те преминават през специфично оборудване на класните стаи, за да стигнат дори до ученически раници с вградени бронежилетки, пише CNN.

Как една училищна стая може да бъде направена по-безопасна?

Горчивият опит с нападенията е научил училищата, че потенциалните жертви могат да бъдат спасени, ако стрелецът не успее да влезе при тях. При такива стрелби често пъти става дума за нападатели в неособено адекватно психическо състояние.

Тези хора просто действат с желанието да убиват и ако срещнат препятствие (заключена врата например) просто продължават в търсене на други мишени. Ето защо някои училища въвеждат автоматично заключващите се врати. Това са специални брави, които могат да се отворят само отвътре. Идеята е намиращите се в стаята да бъдат в безопасност, докато полицията пристигне и арестува или ликвидира нападателя. Комбинацията със задължителното вече видеонаблюдение към коридора дава възможност на учителя във всеки момент да вижда какво се случва навън и да преценява дали да отвори вратата.

Друга популярна мярка, наред със заключването, е покриването на прозореца на вратата. Така нападателят не може да види колко хора има в стаята. Скрити по този начин, на тях им остава да чакат.

Бронирани стъкла, устойчиви на изстрели, също е въведение, което се използва все по-често. Заедно с това на прозорците могат да се монтират и щори, отново за прикритие на деца и учители.

Байдън иска строги оръжейни закони след стрелба с 21 жертви в училищеЗа последните 10 години е имало над 900 инцидента, свързани с използването на оръжия в учебни заведения

Важно е обаче да има вариант и за бягство

Затова се оставят т.нар. аварийни прозорци. Това са крила, които могат да бъдат отворени само отвътре и идеята им е да дадат възможност за бързо изтегляне. Такъв тип подобрения стават особено актуални след едно нападение в училище в Охайо през януари 2017 г. Около 400 ученици успяват да се спасят през прозорците като просто чупят стъклата.

Укритие в стаята също е вариант за някои училища

Това е сгъваема конструкция, монтирана до дъската. Когато не се използва, не заема много място. При нужда обаче в рамките на секунди конструкцията може да бъде разгъната. Тогава се превръща в укритие от пода до тавана, а вратата му се заключва отвътре. Така двайсетина души могат да се спасят, изчаквайки полиция и специални части.

Раница с бронежилетка

Това изборетение също е наложено от нуждата за защита. Става дума за обикновена на вид ученическа раница, но малко по-тежка, защото съдържа в себе си непробиваеми от куршуми метални плочи. Някои модели се предлагат само с една, а други с две. Вторият тип раница предпазва тялото отпред и отзад. Предната част на жилетката е всъщност допълнителен джоб в раницата с презрамки. С едно движение на ръката той се издърпва от гърба и покрива гърдите и корема. Задната част на тялото е предпазена от втората метална плоча, която остава в раницата.

Скок в търсенето на бронирани детски раници в САЩТърсенето на бронирана детска екипировка в САЩ скача след стрелбата в училище в град Ювалди, Тексас

Защитниците на правото да се носи оръжие обичат да повтарят, че не оръжията убиват, а хората. Логиката е, че ако един човек е решил да направи нещо лошо, вероятно ще го направи и с нож, брадва или тояга. Това е вярно само донякъде. Има огромна разлика в щетите, които можеш да нанесеш, ако си въоржен със сгъваем нож или с автоматична карабина и два пистолета.

Една от абсурдните идеи аз справяне с проблема бе да се въоръжат учителите. Засега това не намира достатъчно привърженици или ако ги има, те просто не са учители.

Ясно е, че поне в близките години училищата в САЩ ще продължат да бъдат място, където някой може да бъде застрелян, а не безопасна среда. Статистиката сочи, че от началото на тази година са регистрирани поне 37 подобни нападения. Техният брой расте стабилно с изключение на пандемичната 2020 г., когато масово се учеше онлайн.