Заради рекордните жеги и сушата в Северна Европа зърнената реколта на Стария континент тази година се очаква да бъде най-слабата от 2012 г. насам, пише Bloomberg. Земеделските производители във Франция и Германия очакват най-сериозни понижения на добивите.

През по-голямата част от месеците май и юни температурите в Германия надвишаваха 30 градуса по Целзий. "Много от земеделците предпочитат да оставят реколтата да изгние, отколкото да я прибират", заявява пред Bloomberg председателят на германската браншова организация на зърнопроизводителите Йоаким Руквид. Ако се сбъднат прогнозите за втора поредна година на ниски добиви, много от поризводителите ще бъдат изправени пред фалит, твърдят от организацията.

През последните няколко седмици германските животновъди са принудени да внасят фураж от Румъния, тъй като местното производство не може да задоволи търсенето.

Великобритания и Полша също регистрират най-топлото лято за последните четири десетилетия, а местните фермери се опасяват от сериозни загуби. Само в Полша над 1,2 милиона хектара насаждения са засегнати от горещините, по данни на земеделското министерство на страната. В съседните прибалтийски държави Литва и Латвия дори беше обявено бедствено положение заради рекордната суша.

Не по-розова е ситуацията и във Франция, която е най-големият производител на зърнени култури в Европа. Причините за тревога там са от съвсем друго естество. Първоначално топлото и влажно време през май и юни подхрани надеждите, че през 2018 реколтата ще бъде една от най-силните за последните няколко години. Впоследствие обаче над страната се изсипаха поройни дъждове, които влошават качеството на зърното и по всяка вероятност ще намалят и добивите.

Само за последния месец консултантската компания Strategie Grains намали прогнозата си за очакваната реколта през 2018 година с 4,6 милиона тона.

Все пак зърнопроизводителите, които успеят да приберат достатъчно голям дял от реколтата си, вероятно ще спечелят от повишаващите се цени. На борсата в Париж пшеницата поскъпна със 17% от началото на тази година и е на път да отбележи първото си годишно повишение от 2012 година насам.

Проблемите на земеделците в Русия и Северна Америка също допринасят за възходящата тенденция на цените. От 2012 година досега фючърсите на пшеницата на борсата в Чикаго се сринаха с 60%, но очакванията за първия спад на добивите в глобален мащаб за последните шест години, може да обърне негативната тенденция, смятат експертите, цитирани от Bloomberg.