Американският щат Тексас се превръща в една от водещите енергийни сили в света в резултат на бума на шистовия нефт.

Щатът, който разполага с две огромни петролни находища, ще изпревари по добив Иран и Ирак през следващата година, прогнозира инвестиционната банка HSBC в последния си доклад.

Така, ако Тексас беше отделна държава, то щеше дa се нареди на трето място в света по добив на нефт, изоставайки единствено от Русия и Саудитска Арабия, пише в анализа, цитиран от CNN.

“Забележително е. Находището в Пермския басейн не е нищо по-малко от благословия за световната икономика”, казва Боб МакНейли, президент на консултантската фирма Rapidan Energy Group.

Бързият растеж на добива в Тексас е необходим, тъй като цените на петрола започнаха да се покачват рязко, което провокира основни играчи като Саудитска Арабия бързо да увеличат продукцията си.

Находището в Пермския басейн генерира голяма част от вълнението в Тексас.

Някои експерти вярват, че наличният петрол в Пермския басейн конкурира най-голямото конвенционално находище в света - Ghawar Field в Саудитска Арабия.

Технологичното развитие намали разходите за добив на петрол навсякъде по света, като от това се усеща особено отчетливо в Тексас. Нефтените кладенци там са на печалба, дори при цена на петрола от 40 долара на барел.

Тексас, който е дом и на находището Eagle Ford, демонстрира как шистовата революция пренарежда енергиния пейзаж по света. Благодарение на това САЩ добиват петрол повече от всякога, което намалява зависимостта им от вноса на нефт от Средния Изток.

„Това няма да направи света мирен, но ще намали волатилността”, казва МакНейли, който е бившо официално лице от Белия дом.

Саудитска Арабия призовава за увеличаване на добива на петрол Енергийният министър на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих посочи днес, че има вероятност светът да се изправи пред голям дефицит на петрол през втората половина на 2018 г.

Скот Шефийлд, президент на основния играч в Пермския басейн, Pioneer Natural Resources, коментира през миналия месец, че САЩ ще станат най-големия прозиводител на петрол в света още през тази есен.

Комбинираният добив от Пермския басейн и Eagle Ford се очаква да достигне от 2.5 млн. барела дневно през 2014 година до 5.6 млн. барела на ден до 2019 година, прогнозират HSBC.

С други думи, Тексас ще оформя повече от половината петролна продукция на САЩ.

За сравнение, дневната продукция на Ирак възлиза на около 4.8 млн. барела, докато прогнозите за Ирак предвиждат добив от 3 млн. барела на ден.

Очаква се износа на нефт от Иран да намалее поради санкциите, наложени от САЩ.

източник: HSBC; CNN

Въпреки всичко, развитието на добива в Тексас е толкова бързо, че вече се усещат болки на растежа.

Пермският басейн доста бързо остана без достатъчно тръби за транспортиране на петрола извън Тексас, което провокира компаниите да използват скъпи и ненадеждни методи като железопътен транспорт и камиони. 55% от изпълнителните директори, анкетирани от Федералния резерв в Далас, смятат, че липсата на инфраструктура ще намали активността в находището.

HSBC нарича Пермският басейн „жертва на собствения си успех” и предвижда, че логистичните предизвикателства ще забавят растежа в бъдеще.

Липсата на достатъчно тръби вече се усеща в местните цени. Така например, цените на петрола в западната част на Тексас доскоро бяха с 15 долара по-ниски спрямо тези в Хюстън.