Зеленски благодари на Байдън, но остава разочарован за членството в НАТО
Президентът на Украйна Володимир Зеленски благодари на президента на САЩ Джо Байдън и на американците за това, че са застанали "рамо до рамо" с Украйна във войната на Русия срещу страната.
В речта си преди срещата им на форума на НАТО в Литва, Зеленски призна, че помощта, която САЩ са изпратили на Украйна досега, е огромна, съобщи CNN.
"Трябва да знаете, че сте похарчили тези пари не само за водене на бойни действия. Вие похарчихте тези пари за нашия живот и мисля, че спасихме живота на Европа и на целия свят", каза той.
Зеленски благодари на Байдън и за изпращането на касетъчни боеприпаси наред с други оръжия, като заяви, че това е било "трудно политическо решение", но то ще помогне за спасяването на Украйна.
От своя страна Байдън заяви, че очаква с нетърпение деня, в който Украйна официално ще се присъедини към НАТО.
"Свършихте огромна работа, имате да направите още много. И аз мисля, че, знаете ли, ние ще се погрижим да получите това, от което се нуждаете. И очаквам с нетърпение деня, в който ще проведем срещата, за да отпразнуваме вашето официално, официално членство в НАТО", заяви Байдън.
В разговор на четири очи със Зеленски, президентът на САЩ e признал, че алиансът не възнамерява да отправя покана към Украйна да се присъедини към НАТО по време на срещата на върха в Литва, допълва CNN.
Президентът на Украйна изрази разочарование, че не е представен график за присъединяването на страната му към Алианса.
"Вашата издръжливост и решителност са пример за целия свят. Мога да си представя разочарованието, което изпитвате. Но ви обещавам, че САЩ правят всичко възможно, за да получите това, от което се нуждаете", категоричен е Байдън.
Той заяви, че членовете на Г-7 ще представят съвместна декларация, "за да покажат ясно, че нашата подкрепа ще продължи дълго в бъдещето".
"Няма да чакаме" процесът на присъединяване към НАТО да се развие, преди да гарантираме дългосрочни ангажименти за сигурността на Украйна.
Ние ще помогнем на Украйна да изгради силна, способна отбрана по суша, въздух и вода. Тя ще бъде сила на стабилността в региона и ще възпира всички заплахи", допълни Байдън.
Малко по-късно лидерите на Г-7 и президентът на Украйна Володимир Зеленски позираха на сцената на срещата на върха на НАТО във Вилнюс за обща снимка.
Към тях се присъединиха и лидерите на ЕС - председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел, председател на Европейския съвет.
Идеята за дългосрочни гаранции за сигурността на Украйна от страна на Г-7 обаче не се прие добре в Москва, допълва BBC.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че би било грешка и потенциално много опасно за която и да е страна да предлага гаранции за сигурността на Украйна.
Той нарече НАТО "нападателен съюз", който носи нестабилност и агресия.
На този фон, в разговор със Зеленски, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че Украйна е по-близо до алианса от всякога и отхвърли новите предупреждения от страна на Русия за последиците от подкрепата за Украйна, допълва Reuters.
Столтенберг: Москва няма право на вето срещу разширяване на НАТОСъюзниците са съгласни, че
"Украйна има право да избере своя собствен път", каза Столтенберг и добави: "Не е в правомощията на Москва да решава".
Според него гаранциите за сигурността на Украйна трябва да бъдат "надеждни", за да възпрат Русия от бъдещи нападения.
"Разбира се, гаранциите, документите, заседанията на съвета са важни, но най-спешната задача сега е да се осигури достатъчно оръжие за украинския президент Зеленски и неговите въоръжени сили", каза Столтенберг.