Жените по света са загубили 800 млрд. долара заради пандемията
Жените по света са загубили над 800 милиарда долара в резултат на негативните ефекти на пандемията от COVID-19, показва доклад на неправителствената организация Oxfam International, цитиран от CNN.
Според експертите на организацията тежестта на пандемията е паднала непропорционално върху нежния пол.
Икономическите загуби, понесени от жените, възлизат на над 800 милиарда долара, което се равнява на брутния вътрешен продукт на 98 държави. Организацията сравнява сумата и с пазарната капитализация на Amazon (700 милиарда долара) както и с военния бюджет на Съединените щати, който през 2020 година достигна рекордните 721.5 милиарда долара.
"Икономическите ефекти на кризата, предизвикана от COVID-19, бяха усетени по-силно от жените. Те са непропорционално представени в секторите с по-ниско заплащане, а работните им места са далеч по-несигурни от тези на силния пол", отбелязва изпълнителният директор на Oxfam Габриела Бъчър.
По думите ѝ, вместо да се борят с неравенствата, правителствата на практика са ги задълбочили, третирайки работните места на жените като заменяеми.
"Това доведе до икономически загуби от потенциална заетост в размер на над 800 милиарда долара", смята Бъчър.
Освен това организацията отбелязва в своя доклад, че оценката ѝ е консервативна, тъй като включва само заетите на официален трудов договор. Ако се включат загубите и на жените, които работят в сивия сектор, сумата ще нарасне значително.
От всички работни места, загубени през последната година, 64 милиона са на жени. При тях спадът в заетостта е с 5%, в сравнение с 3.9% за мъжете. До голяма степен това се дължи на факта, че след затварянето на училищата и детските градини в много държави по света, жените са били принудени да прекарват много повече време вкъщи и да оставят професионалната си реализация на заден план.
Още преди пандемията на световния пазар на труда съществуваха неравенства между половете. По данни на ООН жените получават по 77 цента за всеки долар възнаграждение на мъжете. В резултат на кризата, предизвикана от COVID-19, тази "ножица" в доходите може да се разшири още, предупреждават анализаторите.