В основата си архитектурата е една доста бавна форма на изкуството. След като се получи разрешение, планирането, изграждането и завършването на дадена сграда може да отнеме понякога и повече от десетилетие.

До края на XIX и началото на ХХ век тази продължителност на периода за проектиране и строителство не е проблем, тъй като предсказването на близките нужди на града е сравнително постижима цел.

Но когато технологиите напреднаха и градове, като Ню Йорк и Лондон, процъфтяха в метрополиси, планирането и желанието да се отговори на точните нужди на градското пространство стана изключително трудно.

С новите технологии и ролята на архитекта се е променила. Той не просто проектира сграда, но и го прави по начин, подобно на социолог – чрез наблюдение, планиране на моделите на социални взаимодействия и културни норми.

Гледайки годината пред нас, се питаме: кои са сградите, които ще определят бъдещето? Които, въпреки че са замислени в миналото, имат дизайн, който ще създаде идентичност, отговаряща на нуждите на околната среда.

Вижте някои от тях:

Електроцентрала ARC от Bjarke Ingels Group (Копенхаген, Дания)

През последните няколко години датският архитект Бярке Ингелс предефинира хоризонта по цялото земно кълбо. Но за последния си проект 43-годишният визионер остана по-близо до родината си.

Намираща се в Копенхаген, централата на ARC е апогей на творчески блясък. Съвременното съоръжение е доказателство, че екологичната архитектура може да се направи със съвременен дизайн.

Облицована с алуминий, структурата се очаква да изгаря 400 000 тона отпадъци годишно в чиста енергия, за да захранва 60 000 жилища в района - всичко това е важна стъпка в плана на Копенхаген да се превърне в първия нулево въглероден град в света до 2025 г.

На покрива на сградата има ски писта с дължина почти 450 метра (една от най-дългите изкуствени ски писти в света).

Библиотека в Калгари от Snøhetta (Калгари, Канада)

По принцип целта на новата библиотека в Калгари е свързването на жителите с обществените пространства. Разположена на пресечната точка между центъра на Калгари и Източното селище, конструкцията, проектирана от Snøhetta, се издига, за да се превърне в портал от един вълнуващ квартал към друг.

Сградата се простира и над съществуващата линия, която пресича сърцето на града. Геометрично проектираният екстериор ще привлече жителите към дейностите, които се случват в библиотеката, докато горните нива позволяват по-тихо, традиционно библиотечно изживяване.

Институт за съвременно изкуство от Steven Holl Architects (Ричмънд, Вирджиния)

Новият Институт за съвременно изкуство (ICA) на Commonwealth University е много повече от това, което предполага името му. Гениалният дизайн на Стивън Хол показва, че докато архитектурата е майсторско изкуство, използването на интериора е нещо не по-маловажно.

ICA ще се използва като кафе-бар, галерия, 240-местна аудитория за филмови прожекции, представления и лекции, както и производствена работилница. Причудливото усещане идва не само от неправилно оформените блокове, но и от четирите зелени покрива с естествена растителност, предназначени да поглъщат дъждовна вода и да увеличат изолацията.

Прозорците и капандурите са поставени стратегически, за да осигурят много естествена светлина, което намалява необходимостта от изкуствено осветление. Проектът ще бъде отворен за обществеността през април 2018 г., приблизително шест години след първото му оповестяване.

Институтът за рисуване Menil от Johnston Marklee (Хюстън, Тексас)

Създаден през 2008 г., Институтът по рисуване е правил големи изложби на известни художници, като Джаспър Джонс и Лий Бонтеку. През 2018 г. той ще открие първото си постоянно пространство, посветено на изложбата, опазването и изучаването на съвременни и модерни рисунки.

Институтът за рисуване Menil, проектиран от базираната в Лос Анджелис фирма Johnston Marklee, предизвиква онова топло усещане, което може да бъде усетено само в сграда, която е част от музей.

Вътре е осигурена достатъчно естествена, като същевременно се гарантира, че тя няма да навреди на никое от произведенията.

Училището Mwabwindo от Selldorf Architects (Мвабвиндо, Замбия)

Фондацията "14+" - благотворителна организация, основана в САЩ, която изгражда училища и домове за деца в селските африкански общности, покани известните Selldorf Architects да проектират училището Mwabwindo в Замбия.

Дизайнът има за цел да имитира сянката, осигурена от дърветата от сахарското слънце. Структурата е построена с помощта на тухли от кал, ръчно изработени от местни зидари.

Комплексът (който включва училището и секция за учители) ще бъде захранван от слънчеви панели, а дъждовната вода ще бъде събирана за използване в съседните градини, което прави Mwabwindo School не само изключително място за учене на децата, а еко кът.

Зелените кули на Нанжинг от Стефано Боери (Нанжинг, Китай)

Всеки, който е добре запознат с модерната миланска архитектура, веднага ще разпознае зелената работа на италианския архитект Стефано Боери. Неговата вертикална гора в Милано е зашеметяващ пример за зелена архитектура, която може да се похвали с 1100 дървета от 23 различни местни вида и 2500 каскадни растения, за да създаде грандиозна концепция за борба със замърсяването в италианския град.

През 2018 г. 61-годишният архитект ще демонстрира таланта си в Китай. Зелените кули в Нанджинг ще бъдат първата вертикална гора в Азия, важен крайъгълен камък за район, страдащ от някои от най-високите емисии на въглероден диоксид на планетата.

Високият 200 м небостъргач на Боери ще разполага с офис пространство, музей, архитектурно училище (което подчертава екологичния дизайн), клуб на покрива и хотел.

Национален музей в Катар от Жан Нувел (Доха, Катар)

Човекът, който никога не може да създаде банална сграда - Жан Нувел, малко след откриването на Лувъра Абу Даби, създаде дизайн на Националния музей в Катар, който прилича на нещо от друга планета.

Вдъхновена от пустинната роза, сградата се състои от дискове, които се сливат със заобикалящото я пространство. В пространството ще има артефакти, свързани с теми, които определят страната, ако не и региона: нефт и газ, търговия и Персийски залив.

V & A Музей на дизайна Дънди от Кенго Кума (Дънди, Шотландия)

Първият музей на Шотландия, посветен на дизайна, е създаден от един от най-талантливите дизайнери в света - Кенго Кума. Японският архитект, познат с абстрактните си сгради, създава структура, вдъхновена от грандиозните скали, които обграждат страната, с ъглова форма, като част от нея дори навлиза в близката река.