10 култови съветски часовника
В СССР едно време се развиваше с устрем часовникарското изкуство. Съществуваха десетки заводи, които всяка година пускаха стотици нови модели.
Повечето от тях бяха с уникален дизайн и по качество не отстъпваха на швейцарските. След разпада на СССР повечето заводи прекратиха дейност. Днес можем само да си спомняме култовите модели.
1. Щурмански
Легендарен съветски часовник, който е носен от Юрий Гагарин по време на първия полет в космоса.
2. Лъч
Часовникът „Лъч“ е с механизъм от най-високо качество. Корпусът му е супертънък и е мечта на всеки член на съветската интелигенция.
3. Победа
Историята на този часовник напълно олицетворява името му. Първият „Победа“ вижда свят през 1946 г. Създаден е в чест на годишнината от победата във Великата отечествена война.
Този модел е част от серията „Победа“, замислена от Сталин след края на войната. В нея присъства и легендарен съветски автомобил, който носи същото име.
4. Seconda de lux
През 1966 г. бе пусната експортна версия на часовника „Полет“ под търговската марка Seconda. Този модел първоначално не е трябвало да бъде пуснат на вътрешния пазар. Впоследствие това се случва.
5. Заря
Историята на часовника започва през далечната 1935 г. Тогава съветското ръководство решава да пусне серия женски ръчни часовници. Те се характеризирали с олекотен дизайн и малък размер на корпуса.
6. Чайка
Този часовник започва да се произвежда през средата на 50-те години на 20 в. Преди това фабриката била специализирана в производството на бижута и игли за грамофонни плочи.
Моделът се отличава с швейцарски дизайн.
7. Ракета
Легендарният часовник бил продаван в над 25 страни. Отличавал се с това, че бил предлаган в различни версии – със скали за инженери, полярници и дори за незрящи.
8. Слава
Историята на бранда стартира през далечната 1924 г. На особена почит бил моделът „Слава“ със сребърен корпус и сапфирено стъкло.
9. Полет
Производството на тези часовници стартира през 1964 г. Мнозина погрешно смятат, че Гагарин е полетял в космоса, носейки този модел часовник.
Това не е така. „Полет“ активно се използвал от военните моряци и пилоти, а също така по време на полярни експедиции.
10. Електроника
В СССР завидна популярност имали класически механични часовници, но с наближаването на разпада на СССР започнали да се търсят електронни модели. Тук идва ролята на „Електроника“.
Производството му стартира през 1973 г. Дизайнът му е сходен с този на японския Casio.