Поскъпването на основни продукти като растителни масла, пшеница, сирене и захар доведе до най-високото ниво на цените на хранителни стоки от 18 месеца насам.

Увеличението е сигнал за още по-големи трудности за участниците във веригите за доставки и търговците, отбелязва Financial Times.

Индексът на цените на хранителните стоки на Организацията по прехрана и земеделие на ООН се повиши до 127,4 през октомври - най-високото ниво от април 2023 г. Цифрата, публикувана днес, бележи ръст с 5,5 % спрямо октомври миналата година.

Цените на хранителните стоки се повишават непрекъснато от началото на тази година. Въпреки че разходите за храна остават доста под нивата от март 2022 г., увеличенията се прехвърлят от производителите на храни към купувачите.

През септември натискът върху цените на хранителните стоки в основните развити икономики от Г-7 се повиши за първи път от 2 години, което усложни усилията на финансистите от централните банки за намаление, допълва FT.

Томаш Веладек, главен икономист за Европа в T Rowe Price, коментира, че движението на цените на суровините ще стимулира „инфлацията на цените на храните, което е сериозно предизвикателство за централните банки“.

Всички централни банки на страните от Г-7, с изключение на Япония, намалиха лихвените проценти тази година поради признаците, че най-тежкият пристъп на инфлация най-накрая е овладян.

Но Веладек отбелязва, че въздействието на повишаването на цените на храните върху възприятията на домакинствата за инфлацията ще се засили тъй като разходите на едро се оценяват в долари - валута, която поскъпна след категоричната победа на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ .

Икономистът на ФАО Моника Тотова обяснява, че данните предполагат „по-затегната пазарна ситуация“ за редица стоки.

„Макар да не достигат нивата на предишни пикове, всеки шок - независимо дали е свързан с метеорологични условия, промяна в търговската политика или други фактори, може да влоши ситуацията на и без това свитите пазари. Това би могло да има значителни последици за ценовите равнища и наличностите, засягайки сметките за внос на храни и продоволствената сигурност.“, допълва тя.

ООН регистрира повишения в повечето категории храни, включително 7,3% при растителните масла, 2,6% при захарта и 1,9% при млечните продукти. Голяма част от увеличенията са свързани с метеорологични явления, намаляващи производството.

На този фон, инфлацията на потребителските цени рязко спадна в повечето държави, след като през 2022 г. достигна многогодишни върхове, но по-високите цени на храните усложняват напредъка към постигането на целите на централните банки от 2%.

В САЩ годишната инфлация при храните през септември нарасна до 2,3% от 2,1% през предходния месец, което е най-голямото увеличение от август 2022 г.

В Обединеното кралство инфлацията на храните и безалкохолните напитки се повиши до 1,9% от 1,3% през септември, отбелязвайки първото увеличение от март 2023 г.

Експресните оценки за октомври показват, че в еврозоната цените на храните, алкохола и тютюневите изделия са нараснали на годишна база с 2,9% миналия месец спрямо 2,4% през септември. Инфлацията при непреработените храни се е повишила до 3% през октомври спрямо 1,6% през септември и 1,1% през предходния месец.