Най-прецизните в своите валутни прогнози анализатори очакват доларът да поскъпва, дори и въпреки третата вълна от стимули за щатската икономика, предприета от Фед.

Това ще е в противовес с предходните две програми за обратно изкупуване на облигации от страна на резерва, когато въздейства в посока надолу за щатската валута.

Според девет от 10-те най-точни в прогнозите си специалисти, през следващата година доларът ще поскъпва, въпреки планираното месечно изкупуване на облигации от 40 млрд. долара.

През изминалата седмица доларът поевтиня с 1.4% спрямо еврото и поскъпна с 0.6% вчера до 1.2968. Спрямо йената доларът поскъпна с 0.9% преди да се понижи с 0.4%.

Доларовият индекс се понижи съответно с 4.6 и 3.9% през първите два рунда на стимули за водещата световна икономика, които възлязоха на около 2.3 трлн. долара.

“Ако щатската икономика продължи да се представя по-добре от останалите, то стимулите не би следвало да причинят големи щети“, според Шон Калоу, главен валутен стратег в Westpac Banking Corp.

“Паричната политика може да има негативен ефект върху щатската валута само в краткосрочен план“, допълва още анализаторът, цитиран от финансовото издание Bloomberg.

От Westpac Banking Corp., които заедно с Wells Fargo са били с най-малка грешка в прогнозите си, очакват доларът да поскъпне до 1.20 спрямо еврото спрямо най-високата му стойност от 1.3045 в края на миналата седмица.

Анализаторите на финансовата институция прогнозират нива на йената от 80 спрямо долара до третото тримесечие на следващата година. За сравнение, доларът се търгува на нива от 78.25 йени рано тази сутрин.

Щатската икономика се очаква да отбележи ръст от 2.1% през следващата година, след такъв в размер на 2.2% през тази, според средните очаквания на икономистите.

За сравнение, икономиката на еврозоната се очаква да нарасне с 0.4% през следващата година, а японската с 2.1%.

Анализаторите обаче не очакват поскъпването на долара да започне преди началото на следващата година, като, според повечето, еврото ще се облагодетелства през това тримесечие от намалелите опасения за състоянието на еврозоната.

Според седем от 10-те най-добри в своите прогнози специалисти, въпреки че се очаква поскъпване на долара, инвеститорите би следвало да отдадат своите предпочитания на валутите на развиващите се страни, като Индия, Русия и Мексико, силното представяне на икономиките, на които ще доведат до поскъпване на валутите им.

Нивата на лихвите в развитите икономики се очаква да се задържат над тези на страните от Г-10 предвид на усилията за ограничаване на инфлацията.