Цените на петрола паднаха за седми път в последните осем сесии в четвъртък, тъй като фискалните проблеми в Европа засилиха притесненията на пазарните участници за забавяне на глобалното икономически възстановяване, което ще намали и търсенето на енергия.

Изтеклият вчера юнски петролен договор на New York Mercantile Exchange падна почти с 3%, като за кратко докосна деветмесечно дъно, след като петролните фючърси бяха подложени на разпродажба, с цел да се избегне физическа доставка.

Американският суров петрол с доставка юни падна с 1.86 долара до 68.01 долара за барел, като по време на търговията си регистрираха цена от 64.24 долара за барел, най-ниската от 30 юли насам.

Лондонският сорт Брент за доставка юли се понижи с 1.85 долара до 71.84 долара за барел, след като докосна ниво от 70.20 долара за барел, най-ниското от 9 февруари насам.

Натиск върху ценната суровина добавиха и разочароващите щатски данни от трудовия сектор, които показаха покачване на броя подадени молби за помощи при безработица, тъй като забавеното възстановяване на трудовия пазар с САЩ би довело до намаление в търсенето на петролни продукти.

Златните фючърси за доставка месец юни поевтиняха с 4.50 щатски долара до 1 188.60 долара за тройунция, като през деня варираха в интервала 1 198.20 - 1 175 щатски долара (най-ниската цена от 6 май насам).

Натиск върху метала продължава да оказва нуждата на инвеститорите от финансови ресурси, свързани с искания за допълнителни обезпечения за покриване на загуби на финансовите пазари. Златото за незабавна доставка падна с 8.4 долара до 1182.35 долара за тройунция.