Златото се приближи максимално до нивата от 1000 долара за тройунция по време на търговията днес, поставяйки нови рекорди за четвърта поредна сесия благодарение на слабостта на долара и силата на петрола.

Благородният метал поскъпна с повече от 17% през 2008 година, тъй като инвеститорите пренасочиха част от паричните потоци към него заради очакванията за намаление на лихвите в САЩ, волатилността на ценните книжа и страховете за инфлационен натиск идващ от високите цени на енергийните продукти.

На един етап днес златото достигна котировки от 984.70 долара за тройунция, най-вече благодарение на спекуланти от Япония, които действаха заради спада на долара до тригодишно дъно срещу йената. В петък търговята завърши на 973.30/973.75 долара за тройунция.

По време на европейската си търговия цената на благородния метал достигна близо 990 долара за тройунция.

В момента всички погледи са насочени към нивата от 1000 долара, а освен азиатските и европейските купувачи са особено активни, тъй като за тях покупките са по-евтини заради силата на йената и евро.

Според анализатори при пробив на котата от 1000 долара за тройунция е възможно да бъдат осъществени тегления на печалби. Очакванията обаче не са за агресивни продажби и подкрепа тогава биха оказвали нивата от 965 долара.

Цената на петрола по време на азиатската търговия днес беше на нива около 102 долара за барел преди заседанието на ОПЕК, при което се очаква нивата на продукция да останат без промяна.

Американският фючърс на лекия суров петрол със срок на доставка месец април нарасна с 15 цента до 101.99 долара за барел. Контрактът затвори в петък на 101.84 долара за барел. Английският фючърс на извличания от Северно море сорт Брент със срок на доставка също месец април поскъпна с 24 цента до 100.34 долара за барел.

Търговията е в тесни граници, тъй като липсват значими новини с изключение на предстоящото в сряда заседание на ОПЕК във Виена. 13-те странни членки на картела, който дава около 40% от световното предлагане, най-вероятно няма да променят квотите, които в момента са за производство от 29.67 милиона барела на ден.

Иран и Венецуела обаче силно настояват за намаление на продукцията, за да се избегне срив на цената, когато търсенето през второто тримесечие намалее.

Периодът март-юни съвпада с по-топли температури в гладното за енергия северно полукълбо, където се намират най-големите потребители САЩ и Китай, и по този начин тогава търсенето намалява. До момента рекордните нива на петрола са от 103.05 долара за барел и бяха достигнати миналата седмица.