Инвестициите в недвижими имоти в Русия с ръст от над 35 пъти за последните пет години
Инвестициите в сектора на недвижимите имоти в Русия са се повишили с над 35 пъти за последните пет години. Прогнозите са, че ще продължат да се повишават и през следващите години, според Майкъл Ланг, изпълнителен директор на руския офис на имотната агенция Jones Lang LaSalle Inc., която е втората най-голяма агенция за недвижими имоти в света.
Руските строителни проекти са привлекли инвестиции на стойност 4.5 млрд. долара през изминалата година, в сравнение с едва 120 млн. долара през 2001 година, сочи още представената статистика.
Близо 60% от инвестициите в сектора на недвижимите имоти са дошли от международни инвеститори, като интереса е нараствал непрекъснато през изминалата годниа.
Основната дестинация на където се насочват инвестициите, напълно логично е столицата Москва, като се очаква тя да продължава да е предпочитана и през следващите няколко години.
Търсенето на недвижима собственост в страната се предопределя от продължаващия възход на руската икономика, която през изминалата 2006 регистрира ръст девета поредна година, благодарение на продължаващото повишение в цените на енергийните ресурси.
Инвестиционният бум в сектора на недвижимите имоти в Русия облагодетелства както имотните брокери в страната, така и строителните компании, като базираната в Санкт Петербург строителна компания Mirax Group. На нея е поверено изграждането в столицата Москва на най-високата сграда в Европа, която ще носи името Federation Tower.
Значително повишение бележи и строителството на жилищни сгради в Русия, които през изминалата година са се повишили с 15% на годишна база до 50 млн. кв. метра, по данни на националната статистика на страната.
На руския пазар са се появили и луксозни хотелски вериги като Ritz и Four Seasons, които са се позиционирали около “Червения площад”. Строителството на веригата Ritz-Carlton е извършено на 200 метра от Кремъл, като проектът се осъществи от Capital Partners и приключи през декември.
Основната насоченост на чуждестранните инвеститори остава към търговски и офис-сгради, хотели и големи търговски вериги.
Според Ланг, пазарът на недвижима собственост в Москва е изключително непрозрачен и относително млад - едва на 10 години и може да се сравнява по цени и наеми с градове като Лондон и Ню Йорк.
Специалисти коментират още, че към момента в Русия има огромни свободни капитали и относително слабо предлагане, което ще е гаранция за ръст на сектора и през следващите години.
Москва е най-големият град в Европа, който допринася за около 25% от БВП на Русия. В същото време усилията на правителството да отделят ръста на икономиката от силната й зависимост от цените на енергийните ресурси, ще разкрие нови възможности за инвестиции в инфраструктурни проекти, търговски центрове и др.