Балкански лидери се събират в Охрид да обсъдят дългосрочната енергийна стабилност
Балкански президенти се събират в Охрид, за да обсъдят възможностите за осигуряване на дългосрочна енергийна стабилност, която е условие за икономическото развитие на
региона, съобщи ТАНЮГ. Срещата е организирана в момент на нарастващ недостиг на енергия, който би могъл да попречи на усилията на региона да достигне икономически останалата част от Европа, информира БТА.
Очаква се балканските лидери да обявят политическа солидарност в случай на местна или глобална енергийна криза, съобщи Асошиейтед прес. Подготвената проектодекларация потвърждава също намерението на страните от Западните Балкани да се интегрират по-тясно с европейските институции, включително с ЕС. В текста се посочва, че енергийната стабилност е жизненоважна за икономическото развитие и политическата стабилност и се призовава за прозрачност и пазарни принципи за доставчици и потребители.
В срещата ще участват президентите на Албания, Хърватия, Сърбия, Черна гора, Македония и Босна, както и българският вицепрезидент Ангел Марин. Румънският президент отмени пътуването си заради процедурите по импийчмънт в Букурещ.
"Изправени сме пред сериозни проблеми в енергийната област", заяви Стево Пендаровски, външнополитически съветник на македонския президент. "Нашият регион не е богат на енергийни източници, ние всички внасяме петрол. Нуждаем се от стабилни доставки и от по-голямо използване на възобновяема енергия", каза той.
Това е третата среща на балкански лидери за една година след срещата за туризма в албанския град Дуръс миналата година и срещата за борбата с тероризма и организираната престъпност миналия октомври край Белград. Регионът бе засегнат от наложеното от ЕС затваряне на 1 януари на два реактора в на българската АЕЦ Козлодуй. Свързаното със сигурността затваряне драстично намали износа на електричество от България, която преди бе основен производител.
Това предизвика недостиг на електричество в съседните страни и повиши опасенията от нови спирания на тока това лято, отбелязва АП. Същевременно сушата тази зима намали производството от ВЕЦ, а трябва да изминат години преди да влязат в експлоатация планираната инфраструктура като петролопровода Бургас- Александрополис, петролопровода АМБО между България и Албания и новата българска АЕЦ
Делегациите, участващи в срещата в Охрид, ще съгласуват днес на двустранни срещи предложението за заключителна декларация за дългосрочна енергийна стабилност, отбелязва ТАНЮГ.