Започнаха пробите на втори реактор на АЕЦ Черна вода
Започнаха пробите на втори реактор на АЕЦ Черна вода, съобщава БТА. През юли реакторът ще бъде свързан с националната електрическа система, а от септември ще заработи на пълна мощност от 700 мегавата, посочва изданието.
Маневрите за пускане в действие на реактора са започнали в петък след обяд, съобщи в събота генералният директор на националното дружество "Нуклеарелектрика" Теодор Кирика.
В момента в АЕЦ Черна вода работи само първи реактор, който осигурява около 10 процента от производството на електроенергия на национално равнище. След пускането в експлоатация на втори реактор, АЕЦ Черна вода ще осигурява около 18 процента от производството на електроенергия на Румъния. Трети и четвърти реактор ще бъдат изградени едновременно, като строителството им ще започне през 2008 година.
"Котидианул" припомня, че Траян Бъсеску, който в момента е временно отстранен от поста президент на Румъния, поиска ускоряване на изграждането на реакторите, за да бъде осигурена енергийната независимост на Румъния.
Тринадесет фирми са се класирали за финализирането, пускането в експлоатация и оперирането на трети и четвърти реактор на АЕЦ Черна вода. Сред тях са румънските фирми "АЛРО" и "Електрика", както и чуждестранните AECL (Канада), "Ансалдо" и "Енел" (Италия), "Електрабел" (Белгия) и "Ибердрола" (Испания).
Междуминистерската комисия за финализиране на трети и четвърти реактор на АЕЦ Черна вода одобри миналото лято доклад за оценка на получените писма за намерения. Процесът ще продължи с разговори в Комисията за оценка и преговори с 13-те избрани компании или консорциуми с цел изясняване на някои предвиждания на писмата за намерения и за определяне на оптималния модел за финализиране, пускане в експлоатация и опериране на трети и четвърти реактор.
След това компаниите, които ще се класират, ще представят ангажиращи оферти за сдружаване с национално дружество "Нуклеарелектрика" за сформирането на смесено търговско дружество, което ще се заеме със строежа и оперирането на тези два реактора. Резултатът от преговорите за сдружаване ще бъде представен за одобрение на румънското правителство.
Общите капиталови разходи, включително финансовите разходи и лихвите в периода на изграждане, се изчисляват на около 1.4 милиарда евро за трети реактор, респективно - на около 2.2 милиарда евро, за изграждането на трети и четвърти реактор в общ проект.