Банкерите в Москва печелят два пъти повече от колегите си в Ню Йорк
Недалеч от мавзолея на Ленин, който се кълнеше да унищожи капитализма, днес банкерите в Москва печелят два пъти повече от колегите си в Ню Йорк, съобщава Bloomberg.
На професионалистите като Ед Кауфман, който през март напусна UBS AG заради Алфа банк и Никълас Джордан, който ще ръководи новия офис на Lehman Brothers Holdings Inc.'s в Москва предлагат повече годишна заплата от 7 млн. долара. В Ню Йорк директорите, ръководещи сливания на компании и продажби на акции и облигации, обикновено получават между два и три милиона годишно, според данни на фирмите Options Group и Napier Scott Executive Search Ltd.
Това нарастване през последните 12 години се дължи на комбинация от фактори и главно на процъфтяването на петролната индустрия през последните години и на рекордния брой първични публични предлагания в страната. Руският пазар привлича американски компании, търгуващи с ценни книжа, като Goldman Sachs Group Inc., Merrill и Lehman, които търсят професионалисти, за да могат успешно да конкурират местните Renaissance Capital, Troika Dialog и Алфа банк.
Янис Демопулос от Delta Executive Search - компания, занимаваща се с набиране на квалифицирани кадри в бизнеса, твърди, че в Русия има недостиг на професионалисти, получили образование на Запад и говорещи руски, а голямото им търсене води до високите възнаграждения.
Според запознати с пазара специалисти, най-голямата руска банка Алфа банк е привлякла Кауфман с дългосрочен договор, който при изпълнение на поставените цели може да му донесе чисти 20 милиона долара, а по информация на Bloomberg Lehman ще плаща на Джордан 7 милиона долара.
За сравнение, типичното заплащане, което получават в САЩ високопоставените директори, работещи по сливания, бизнес с ценни книжа и отпускане на заеми, е около 200 000 долара на месец плюс бонуси, което на година прави между два и три милиона долара, сочат данни на консултантите от Options Group. В Милано и Франкфурт директорите на инвестиционните отдели на банките получават много под 10 млн. долара.
Компенсациите, които банкерите в Русия получават, са се увеличили с 25%, което е повече от скока от между 15% и 20% във Великобритания. Подоходният данък в Москва е 13%, докато във Великобритания всеки, който получава повече от 42 005 лири (83 700 щатски долара) плаща 40%.
Кремъл има пръст в много от най-големите сделки в Русия. Миналата година държавната петролна компания Роснефт проведе IPO, в което продаде акции на стойност 10.7 млрд. долара. Втората по големина банка в Русия – държавната VTB Group - набра 8 млрд. долара в най-голямото IPO за 2007 година.
Компаниите в Русия са генерирали 16,7 милиарда долара от продажба на акции през 2007 г., което е повече от всяка друга европейска държава и представлява около 22% от общото за региона. За сравнение, компаниите в Германия са продали акции на обща стойност 7,8 млрд. долара, а във Великобритания фирмите са реализирали 12,5 млрд. долара.