Румъния и България са с най-бързо растящите пазари на недвижими имоти в Европа през първата половина на 2007 година. Това показва проучване на CB Richard Ellis.

Двете страни, които се присъединиха към ЕС в началото на тази година, може да бъдат сравнени с Полша и Чехия, които с влизането си в ЕС през 2004 г. също отбелязаха скок на пазара на инвестициите. Също като в Полша и Чехия, нарастването на инвестициите в икономиката на България и Румъния в момента се определя от растежа на сектора на търговията на дребно, като покупките от търговски центрове се осъществяват в цялата страна, а не само в столиците София и Букурещ.

През първата половина на 2007 г. на пазарите на Централна и Източна Европа продължава да доминира чуждустранният капитал, а в Западна Европа големият дял на чуждестранните инвестиции се пада на Финландия, Германия, Холандия и Франция (над 70 процента от общата стойност на сделките във всяка страна). През първата половина на 2007 г. в Германия са инвестирани 16.5 млрд. евро, или малко над обема на инвестициите в Обединеното Кралство от 15.5 млрд. евро.

Наблюдава се и още една важна тенденция, която също е отразена в доклада на компанията - сградите, изцяло заемани от собственици, в момента активно се продават на инвеститори. Броят на тези сделки за периода е достигнал близо 24 млрд. евро, в сравнение с 16.5 млрд. евро за първата половина на 2006 година. Към момента тези сделки формират значителна част от продажбите на общия пазар (над 20 процента) в Швеция, Португалия, Ирландия, Белгия, Гърция, Франция, Италия, Испания и Великобритания.

Напълно е възможно затягането на условията за кредитиране допълнително да ускорят тази тенденция. Ако корпоративните заеми станат по-високи, те ще бъдат още по-привлекателни за корпорациите от гледна точка на увеличаването на капитала за сметка на продажбите на портфейла с недвижими имоти.

Общият обем на инвестиционните дейности през първата половина на 2007 г. е нараснал със 17 процента, в сравнение със същия период на миналата година и възлиза на 119 млрд. евро. Според проучването най-забележим растеж на дейността се е наблюдавал в Германия.