Щатският пазар на първични публични предлагания на акции окончателно замря, а започналият през август период, в който липсва активност, вече е рекорден, пише Wall Street Journal.

Последното проведено IPO в САЩ е отпреди 10 седмици, като това е най-дългият период без предлагания, откакто Thomson Reuters започва да следи пазара през 1980 г. Последното първично публично предлагане на акции е проведено на 8 август, когато Rackspace Hosting Inc. дебютира на Нюйоркската фондова борса.

Ако това състояние се запази до октомври, това би бил първият двумесечен период без IPO-та. Данните на Thomson Reuters включват компании, инвестиращи в недвижимо имущество, но изключват колективни инвестиционни схеми от затворен тип и компании със специална инвестиционна цел.

Последната подобна “суша” на IPO-пазара е в периода между 27 февруари и 12 май 2003 г., (74 дни), според данните на Standard & Poor\'s. Днес е 73-ти пореден ден без IPO-та в САЩ, а тази седмица няма насрочени първични публични предлагания, което означава, че рекордът лесно ще бъде подобрен.

Никой не би могъл да предположи с точност кога пазарът ще излезе от това положение. Банкери и анализатори казват, че инвеститорите са толкова разстроени от това, което се случи с акциите, които вече се търгуват на борсите (индексът Dow Jones Wilshire 5000 губи 36% от началото на годината), че идеята за закупуването на акции на нова компания им изглежда смехотворна.

Дори и ако фондовият пазар тръгне нагоре ще минат месеци, преди активността на IPO пазара отново да се стабилизира.

Няма нищо чудно в това, че липсват инвеститори, които да очакват с нетърпение първичните публични предлагания. Поглед към IPO-пазара показва, че акциите само на три от компаниите, дебютирали на борсата през тази година, са затворили в петък на цена над тази от IPO-то им. Това са Visa, CardioNet и IPC The Hospitalist Co.