Представете си, че Господ е много, много доволен от вас и е решил да ви направи баснословно богат. Как би го направил?

Най-простият начин би бил да ви даде няколко простички възможности да си изберете акции или облигации. След това Той ще постави на тази земя няколко готованци, които искат да направят противоположен на вашия залог, казва инвестиционният консултант Уилям Бърнстайн.

Милиони инвеститори и техните брокери изглежда вярват на собствената си версия на тази фантазия. Защото всеки път, когато някой ви каже, че е открил проста стратегия да надвие пазара, това, което всъщност ви казва, е, че на пазара, с изключение на него естествено, е пълно с балами.

Вземете например бюлетините със системи на оценка на акциите, които ви подсказват кога е подходящото време да купувате или да продавате. Вие не сте единственият, който може да стигне до библиотеката или да провери последните рейтинги в интернет. Ако тези бюлетини действаха, кой глупак би желал да се раздели с акции оценени с "купува" и да ги продаде на вас? И кой би ги купил обратно от вас, когато могъщият оракул каже "продавай"? (Този, който изготвя бюлетините, също така би трябвало абсолютно да не е наясно с нещата, за да продава тази безценна информация на напълно непознати за няколко стотачки.)

Някой път ще забележите възможност за сделка, която изглежда крещящо очевидна, - и точно тогава е по-добре да спрете и да се запитате какво нередно има тук.

Ето една стратегия. Да кажем, че преди 10 години сте закупили 12-годишна общинска облигация, чиято годишна доходност е 5%. Падежът е след две години, а другите двегодишни облигации на пазара носят само 2.5% доходност. В такъв случаи вашата облигация може да бъде продадена на пазара за доста над номиналната й стойност. Гениалният ход би бил да продадете облигацията, да приберете разликата и да я замените с по-дългосрочна облигация, която носи 5% доходност. Не бързайте толкова обаче.

Помислете отново. Добрата новина е, че няма да има недостиг на купувачи за вашата облигация. Лошата новина е, че тези купувачи не са глупаци. Те знаят, че облигациите, които са близо до падежа, носят по-малко риск. С продажбата на вашата облигация, получавате известна печалба, но за да получите 5% лихва върху парите си, на друго място ще трябва да закупите по-дългосрочна облигация и да поемете повече риск.

В някои случаи при тази ситуация ще спечелите, а в други ще загубите.

Всички подобни стратегии имат две общи неща: първо- не проработват. И второ- причината, за да не проработят е, че анонимните инвеститорите от другата страна на сделката обикновено са по-информирани в тази сфера, отколкото можете да си представите.

На пазара има акули като Уорън Бъфет, различни фондове и световна армия от хиперконкурентни магистри по бизнес администрация, които се събуждат преди вас и си лягат след вас. (Тук дори не споменаваме хората с вътрешната информация, които знаят повече от всеки анализатор).

Естествено и професионалистите правят неуспешни залози - в момента трябва да справяме с последствията от високомерността на Уолстрийт. Фактът обаче, че Lehman Brothers и Merrill Lynch, заедно с всички техни ресурси, не могат да надхитрят пазара е още по-силна причина ние останалите да сме по-скромни. Тези момчета също разполагаха с безпогрешната система за печалби.

Най-добрият начин да спечелите тази игра е като не я играете. Придържайте се към нискоразходните индексни фондове, които притежават акции от целия пазар, както в САЩ така и в чужбина.

И накрая винаги поменете какво ви е казвал баща ви за играта на покер: Ако се огледаш около масата и не видиш балама, значи баламата си ти.