Доларът падна срещу повечето основни валути в петък, когато излязоха данните за трудовата заетост в САЩ, отчели спад на работните места през последния месец с 240 000, което доведе нивото на безработица до най-високи нива за последните 14 години и загатна за предстоящи черни дни за икономиката. Междувременно новоизбраният американски президент Барак Обама заяви в своята първа конференция след изборите, че САЩ са изправени пред най-големите икономически предизвикателства в своята история и призова за пакет от стимули, който да бъде приет възможно най-скоро.

Борсовите индекси на Уолстрийт обаче нараснаха след два дни на силни загуби, което помогна на долара да нарасне срещу йената и намали загубите му срещу другите валути. Причината е, че цифрите за безработицата потвърдиха очакванията на инвеститорите, които вече бяха калкулирали катастрофален резултат и след излизането им бяха налице известен брой покупки на рискови активи. Перспективите за американската и световната икономика обаче остават плашещи и това доведе долара и еврото до поевтинявания срещу йената през изминалата седмица, което е сигнал за избягване като цяло на рисковите позиции. В последните дни централните банки във Великобритания, еврозоната и Швейцария свалиха значително лихвите, а данните за заетостта в петък показаха, че САЩ са загубили от началото на 2008 г. общо 1.2 млн. работни места. Цифрата подсказва, че Федералният резерв най-вероятно отново ще намали лихвите, които в момента са на нива от 1%.

В края на деня еврото беше с 0.5% по-скъпо срещу долара на 1.2760, но за седмицата остава почти без промяна. Стерлингът напредна в петък с 0.4% до 1.5673 срещу зелените пари, които от своя страна нараснаха с 0.5% срещу йената до 98.23. Единната валута обаче спечели 1% срещу йената до 125.35 за седмицата резултата и на долара и на еврото е спад от 0.4% срещу японската валута.

Последните стойности за заетостта в САЩ увеличиха опасенията за по-дълбок спад на американската и световната икономика. След публикуването на резултата фючърсите по лихвите калкулираха напълно ново намаление на американските лихви с 25 базови пункта през декември и дадоха шанс от 64% за намаление от дори 50 базови пункта. Въпреки това повечето анализатори са на мнение, че доларът ще остане силен. Според тях влошаващата се икономическа ситуация в света ще насочва парите на инвеститорите към сигурни доларови активи, като например американските държавни облигации. Това поставя щатската валута в малко необичайна ситуация да реагира повече на данните и рисковите покупки, отколкото на монетарната политика на ФЕД, която води американските лихви до почти нулеви нива.

Единственият оптимизъм идва от поведението на Обама, който обяви, че бързо ще създаде кабинета си. Посланието беше силно и почувствано от пазарите и показа че новата американска администрация няма търпение да се залови с проблемите.

ЕUR/USD

Съпротива е 1.2950, където преминава горната линия на формиралия се триъгълник, а след това идва върхът от миналия четвъртък на 1.33 и 1.35. Пробив на първата съпротива би могъл да доведе до повишение в близост до 1.40.

Подкрепа е 1.2670, където преминава долната линия на триъгълника. Следва 1.25, а по-надолу подкрепа е две и половина годишното дъно на 1.2330.

USD/JPY

Съпротива е 99.45, следвана от върха във вторник на 100.55. Следваща бариера е 102.40 откъдето започна последния срив.

Подкрепа е 95.75, което спря спада в края на миналия месец, а след това идват 92.64 и 14-годишното дъно от 24 октомври на 90.90.

GBP/USD

Съпротива е 1.6040, следвана от върха в понеделник на 1.64 и пробитото дъно от 10 октомври на 1.6788.

Подкрепа е 1.55, което спря спада в петък, следвана от шест годишното дъно от 24 октомври на 1.5266 и 1.50.

USD/CHF

Съпротива е 13-месечния връх от вторник на 1.18, която до този момент ограничава поскъпванията. Следва пробитото от декември миналата година дъно на 1.1880 и 1.20.

Подкрепа е днешното дъно на 1.1720, следвана от 1.15 и дъното от последния ден на миналия месец на 1.1356.

Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ”