Доларът и йената нараснаха срещу еврото в петък, заради песимистичните прогнози за световната икономика, които накараха инвеститорите да търсят сигурни активи.

Върху еврото обаче далеч по-силен натиск оказаха официални данни потвърдили, че еврозоната вече се намира в рецесия. Европейската икономика отчете спад от 0.2% през третото тримесечие, след като през второто се сви със същия резултат. Най-голямо влияние оказаха намаленията в първата и третата по големина икономики- Германия и Италия. Втората по големина икономика- френската, изненада специалистите, които очакваха подобен спад и при нея, но вместо това тя нарасна с 0.1%. На годишна база икономиката в еврозоната нарасна с 0.7% през третото тримесечие, което е два пъти по-малко спрямо резултата от второто тримесечие. По този начин европейската икономика отново изостава от американската, която реализира спад от 0.1% през третото тримесечие и ръст на годишна база от 0.8%.

Сега, когато рецесията е вече потвърдена, дискусията сред икономистите ще се концентрира върху нейното времетраене и дълбочина. В момента по всичко изглежда, че реалната икономика ще бъде значително по-силно засегната, отколкото първоначално се считаше. Едни намаления на европейските лихви биха дали резултат едва през втората половина на 2009 година.

ЕЦБ намали лихвите с общо 100 пункта от началото на октомври до нива от 3.25% с цел да увеличи доверието на финансовите пазари. В петък други данни от Евростат показаха, че инфлацията постепенно намалява, като промяната на годишна база е от 3.6% през септември до 3.2% през октомври. Това, в съчетание с рязкото намаляване на икономическата активност, дава възможност на ЕЦБ да предприеме серия от намаления на лихвите, за да съживи икономиката на Стария континент.

Доларът от своя страна за кратко увеличи загубите си срещу йената, когато избягването на рискови покупки нарасна след излезлите по-слаби от очакваното данни за продажбите на дребно в САЩ. В последствие обаче зелените пари нараснаха след коментари на председателя на Федералния резерв Бен Бернанке, който обяви, че ръководената от него институция има готовност за нови действия в помощ на пазарите и в подкрепа на икономическия растеж.

Анализаторите коментираха стойностите за продажбите на дребно като действително слаби. Имайки предвид обратната корелация между капиталовите пазари и долара, то валутата би трябвало да поскъпва. Що се отнася до коментарите на Бернанке не беше отчетен някакъв нов мотив, тъй като готовността за нови действия на централните банки е очевидна. Специалистите в момента предричат продължение на волатилната търговия при която ще се търсят сигурни и ще се избягват рисковите активи.

Стерлингът продължи да се търгува в близост до рекордните си дъна срещу еврото, тъй като инвеститорите са убедени, че рецесията във Великобритания ще бъде по-силна от тази в еврозоната. Паундът не успя да нарасне и значително над шест и половина годишното дъно срещу долара.

ЕUR/USD

Съпротива е върхът от четвъртък на 1.2850. Следва 1.30, но едва при пробив на върха от 30 октомври на 1.33 ще намалее натиска върху еврото.

Подкрепа е 1.25, което не може да бъде трайно преодоляно. Добри подкрепи са две и половина годишното дъно на 1.2330 и 1.2110, където се намира 50% корекция на голямото покачване 0.8220-1.6035. Следва 1.20.

USD/JPY

Съпротива е върха от вторник на 98.30, която в четвъртък спря растежа. Следват 100 и зоната около 101, която трудно ще бъде пробита.

Подкрепа засега е 94.50, а след това идват 92.64 и 14-годишното дъно от 24 октомври на 90.90.

GBP/USD

Съпротива е 1.50, следвана от преодоляното шест годишно дъно на 1.5266 и 1.55.

За момента подкрепа е шест и половина годишното дъно на 1.4558, но реално такива липсват до дъното от 2001 година на 1.3677.

USD/CHF

Съпротива засега е 1.20, която миналата седмица спря растежа. Следва бившето многогодишно дъно на 1.2140. Подкрепа е пробитото 1.1820, следвана от дъното във вторник на 1.1720 и 1.15.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ"