Доларът и йената поевтиняха в петък, когато борсовите индекси нарастваха, както и заради появили се съобщения, че американската банка Citigroup обмисля сливане с друга компания, за да намали опасенията на пазарите. По-спокойната атмосфера накара тези, които разпродаваха рискови активи срещу покупки на щатската и японската валута, да сменят поведението си и да купуват този път акции, суровини и по-високо доходни валути като например еврото и стерлинга. Коментарите на анализатори бяха, че по-скоро всеобщият страх е достигнал най-високите си нива, някои инвеститори се надяват в момента да се намираме в близост до дъното на кризата и поради тази причина да са купували по-рискови и доходни инвестиции.

Азиатските и европейските борсови индекси отчетоха растежи в петък и бяха последвани от Уолстрийт, където оптимизмът се увеличи, когато загубилата през седмицата половината от стойността си Citigroup обяви, че обмисля да продаде част от бизнеса си или да се слее изцяло с друга компания. В четвъртък акциите на банката достигнаха най-ниски стойности за последното десетилетие, което пък доведе по-широкия индекс S&P до най-ниски нива след 1997 година. Новината от петък намали опасенията за нов фалит на голяма банка, но не подобри условията на заемане на пазарите. В същото време валутни стратези останаха разочаровани от неспособността на еврото и паундът да преодолеят ключовите нива на съпротива съответно при 1.2660 и 1.51.

Междувременно по-рано през деня данни от еврозоната за производствения сектор и сектора на услугите разочароваха с много по-голям от очакваното спад през ноември, което засили опасенията за бъдещето на световната икономика. Слабите стойности на PMI индекса вероятно ще навредят на рисковите активи, тъй като сочат към по-дълбока и продължителна рецесия.

Йената спадаше в петък заради подновените покупки на рискови активи, но най-вече заради изказването на министъра на финансите на Япония Шоичи Накагава, който заяви, че властите трябва да действат при големи промени на цените на пазарите. Инвеститорите разтълкуваха думите му като готовност за интервенции при по-силно поскъпване на йената.

ЕUR/USD

Съпротива е върхът от четвъртък на 1.2811 и въобще трудно преодолимата зона около 1.28/1.2850. След това бариера е 1.30, а по-нагоре 1.33. Едва пробив на последната бариера ще намали низходящия натиск и ще даде възможност за покачване в посока 1.39. Подкрепа е дъното от 13 ноември на 1.2388, издържало на натиска през последните дни. По-надолу следва 1.2110, което е 50% корекция на големия растеж 0.8220-1.6035, а след това 1.20.

USD/JPY

Съпротива е 96, което не може да бъде убедително преодоляно. Следва върха от 13 ноември на 98.25, а по-нагоре бариера е 100. При спад подкрепа е дъното от четвъртък на 93.54, следвана от 92.60 и многогодишното дъно на 90.90.

GBP/USD

Съпротива е 1.51, ниво, което не може да бъде преодоляно засега, но най-вероятно ще бъде тествано днес или утре. Следва пробитото дъно от 24 октомври на 1.5257, което в сряда беше атакувано, но удържа натиска и 1.55. Подкрепа са дъната от четвъртък и петък на 1.47, следвани от шест и половина годишното дъно на 1.4558.

USD/CHF

Първа съпротива е достигнатия многомесечен връх на 1.2295 като той засега е надежден, тъй като последния ден завърши с ривърсъл и би могло да последва корективен спад. Следващи бариери са 1.24 и 1.25. Подкрепи са преодолените важни нива 1.2140 и 1.20. Силна опора е 1.1880.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД