Доларът спадна във вторник за трети пореден ден срещу еврото, което пък отчете най-силното си тридневно поскъпване в историята. Новите мерки на американската администрация да подкрепи потребителските заеми намалиха опасенията за последствията от финансовата криза и съответно търсенето на долари. Някои инвеститори продаваха зелените пари и заради излезлите данни, че американската икономика се е свила през третото тримесечие с доста повече, отколкото показваха предварителните прогнози.

В същото време спадът на цените на недвижимите имоти също се е ускорил и това означава, че Федералният резерв като че ли отново е притиснат да извършва намаление на лихвите, за да стимулира икономиката.

Американският долар се покачваше непрекъснато през последните три месеца срещу другите валути заради репатрирането на активи и избягването на рискови покупки. Вчера обаче съществуваха опасения и за още по-слаб резултат на БВП, което, заедно с мерките на ФЕД за поощряване на потребителските кредити, намали избягването на рисковите покупки и облекчи за кратко пазарите.

В края на деня еврото беше с 1.2% по-скъпо срещу долара на 1.3070, достигайки триседмични върхове. Само за последните три сесии растежът на единната валута е от 4.9%, което е най-доброто тридневно представяне след въвеждането на валутата на 1 януари 1999 г. Щатската валута загуби 1.4%, до 95.69 срещу йената, като преди това беше паднала и до 94.96 йени.

Във вторник Министерството на финансите в САЩ и Федералният резерв оповестиха нови мерки на стойност 800 млрд. долара в подкрепа на дълговите и ипотечните инструменти, издадени от ипотечните гиганти Fannie Mae и Freddie Mac, както и мерки в подкрепа на потребителските заеми, обезпечени с активи. Тези стъпки, заедно с другите, бяха приети като продължение на пакета с огромните фискални стимули и увеличиха оптимизма, че финансовата криза намалява.

Някои анализатори обаче предупредиха, че въпреки мерките спадът на американската икономика и на кризата във финансовата система е още много далеч от края си и поради тази причина търговията с акции и долари би трябвало да остане волатилна. Те допълват, че размерът на стимулите продължава да нараства, но засега все още не е спрял влошаването на условията.

Вчера Министерството на търговията в САЩ публикува втората си оценка за БВП през третото тримесечие и от нея стана ясно, че икономиката се е свила с 0.5%. Това е най-големият спад след третото тримесечие на 2001 г. По-лошата новина е, че икономисти очакват и по-силно намаление на активността през четвъртото тримесечие. В дългосрочен план рисковете пред долара силно нараснаха заради допълнителните задължения на американското правителство, но ако администрацията стои пасивна и остави икономиката да се срива, последствията биха били много по-тежки.

Междувременно доларовият индекс, който измерва представянето срещу шест основни валути, намаля с 1.6%, до 84.729. В четвъртък е почивен ден в САЩ заради деня на благодарността и това също оказа влияние на търговията. Някои инвеститори ликвидираха позициите си заради по-кратката работна седмица и останаха пасивни през по-голямата част от деня.

ЕUR/USD

Еврото отчете много добър добър растеж, но вероятно днес ще консолидира преди да продължи да поскъпва. Първа съпротива са достигнатите стойности от 1.3080. Следваща бариера е върхът от 30 октомври на 1.33, а по-нагоре 1.3520. Пробив на 1.33 ще намали низходящия натиск и ще даде възможност за покачване в посока 1.39.

Първа подкрепа е преодоляното 1.2810, докъдето най-вероятно би стигнал един корективен спад през днешния ден. При ново силно поевтиняване опора са 1.25 и дъното от 13 ноември на 1.2388, издържало на натиска през последните дни.

USD/JPY

Съпротива е 97.80, където се намира 62% корекция на спада 100.55-93.54 и което спря във вторник растежа. Следват 100 и много важното 102.50, което, докато не бъде убедително преодоляно, ще задържа низходящия натиск.

При спад подкрепа е дъното от четвъртък на 93.54, следвана от 92.60 и многодишното дъно на 90.90.

GBP/USD

Съпротива е вчерашният връх на 1.5530, следвана от върха от 10 ноември на 1.5883 и 1.60. Подкрепа е 1.50, следвана от дъната от четвъртък и петък на 1.47, а след това идва шест и половина годишното дъно на 1.4558.

USD/CHF

Съпротиви са зоните около 1.20 и 1.2140, а след тях идва достигнатият многомесечен връх на 1.2295. Подкрепа е пробитият връх от 4 ноември на 1.18, който засега спря спада от последните часове, а след това 1.16 и 1.15.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД