Йената напредна срещу еврото и долара в четвъртък, когато инвеститорите се замислиха за разходите, свързани с фискалните стимули в САЩ и еврозоната и дали те ще успеят да ограничат световната рецесия. Доларът по принцип е печеливш при избягването на рискови покупки, но вчера и той спадна заради нарасналите опасения, свързани със слабостта на американската икономика и отражението, което ще дадат фискалните стимули върху платежния баланс на страната.

Основните валути обаче се търгуваха в сравнително тесни граници при слабата ликвидност, която се дължеше на официалния празник в Америка по случай Денят на благодарността. Някои дилъри приписаха силата на йената и на атентатите в Мумбай, отнели повече от 100 човешки живота, които увеличиха геополитическите страхове и като следствие намалиха рисковите покупки. Трета причина за силата на японската валута беше репатрирането на средства от големи японски застрахователи.

Междувременно икономическите данни от еврозоната са мрачни и показаха, че идва краят на три и половина-годишния бум на пазара на труда в Германия, където все по-осезаемо вече се чувства рецесията. Министерството на финансите в най-голямата икономика ще уведоми ЕС, че очаква бюджетен дефицит от 0.5% от БВП през 2009 година, както и недостиг от 1.5% през 2010 година.

Евро/долар се търгуваше на нивата около 1.29 през целия ден като и двете валути отчетоха малък спад срещу йената. Движенията бяха малки, защото повечето инвеститори почиваха заради празника в САЩ. Анализатори не бяха изненадани от консолидацията, която се разви в познатите за последните седмици граници.

При скуката на пазарите инвеститорите започнаха да дебатират пакета от стимули на американското правителство от вторник в размер на 800 млрд. долара, чиято цел е да подкрепи ипотечните и другите кредитни пазари. В коментарите попадна и европейския план за 200 млрд. евро, който беше оповестен в сряда.

Доходността по 10-годишните американски облигации падна в сряда под 3% до най-ниски нива за последните 50 години, след като бяха налице поредните разочароващи икономически новини накарали инвеститорите да търсят сигурността на облигациите. Европейските акции обаче спечелиха 2%. Оптимизмът на капиталовите пазари, дошъл от фискалните и монетарни маневри на официалните власти, не успя да намери продължение и на валутните пазари.

През последните месеци ликвидирането на позиции и репатрирането на средства оказа силна подкрепа на долара, но опасенията за валутата силно нараснаха заради агресивната фискална експанзия в САЩ. Потенциалното влошаване на фискалната позиция на държавата увеличава все повече рисковете за нова слабост на долара и това от своя страна оставя йената като единствената предпочитана валута, която предлага защита и сигурност.

ЕUR/USD

Еврото отчете много добър добър растеж, вчера очаквано коригира една част от тези печалби и днес вероятно отново ще се насочи към нивата над 1.30. Първа съпротива са достигнатите стойности от 1.3080. Следваща бариера е върха от 30 октомври на 1.33, а по-нагоре 1.3520.

Пробив на 1.33 ще намали низходящия натиск и ще даде възможност за покачване в посока 1.39. Първа подкрепа е преодоляното 1.2810, което в сряда се яви и силна опора ограничила спада. При ново силно поевтиняване подкрепи са 1.25 и дъното от 13 ноември на 1.2388 издържало на натиска през последните дни.

USD/JPY

Картината тук остава без промяна. Съпротива е 97.80, където се намира 62% корекция на спада 100.55-93.54 и което спря във вторник растежа. Следват 100 и много важното 102.50, което докато не бъде убедително преодоляно ще задържа низходящия натиск. При спад подкрепа е дъното от четвъртък на 93.54, следвана от 92.60 и многодишното дъно на 90.90.

GBP/USD

Съпротива е върха от вторник на 1.5530, атакуван и вчера неуспешно, следвана от върха от 10 ноември на 1.5883 и 1.60. Подкрепа е 1.50, следвана от дъната от четвъртък и петък на 1.47, а след това идва шест и половина годишното дъно на 1.4558.

USD/CHF

Съпротива е 1.2140, а след това идва достигнатия многомесечен връх на 1.2295. Подкрепа е 1.1950, следвана от пробития връх от 4 ноември на 1.18, който засега спря спада, след това идва 1.16.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД