Няколко мита за брака и пенсионирането
Мислите, че на омъжените двойки е по-лесно да планират финансите си, в това число и пенсионните спестявания? Според изданието US News грешите. От там считат, че в обществото царуват няколко мита относно връзката между трупането на пенсионно осигуряване и брака:
На неженените им е по-лесно да пестят
След 65-годишна възраст необвързаните харчат повече пари отколкото семейните двойки. Също така, след тази възраст доходът на необвързаните спада с 3% на година, докато този на двойките се задържа стабилен повече време. От Университета в Мичиган предупреждават, че неженените са по-слабо подготвени за пенсионна възраст, а когато тя настъпи харчат по-бързо спестяванията си.
Двойките имат по-малко причини да се притесняват
Обикновено двойките влизат във възрастта за пенсиониране с повече спестявания от хората, които са сами. Според учените обаче, има малка вероятност и двамата души да доживеят до дълбока старост. Шансовете и двамата да доживеят до 77-годишна възраст са по-малко от 50%. След смъртта на едната половинка, другата харчи парите много по-бързо и ако доживее до 95-годишна възраст, ще разполага със средно 32% от началните спестявания.
Най-лошото няма да се случи
Болшинството от хората не знаят как да реагират, ако се случи най-лошото. В едно изследване на хора на възраст между 40 и 79 години става ясно, че на 57% от тях вече са се случвали ситуации, като загуба на работа, развод и смърт на половинката.
63% от тези, които са загубили съпругът/съпругата си, казват, че това е нанесло значително поражение на финансите им. Тук не говорим точно за мит, а за това, че хората живеят сякаш на тях това няма да им се случи. Когато това стане, наред с емоционалната загуба, те се сблъскват и със ситуацията „Как да свържа сега двата края!".
Най-уязвими в тази ситуация са жените. В САЩ повече от една на всеки четири жени на възраст над 55 е вдовица. За тези на възраст над 75 години съотношението скача на една на всеки три. Подобен рисков фактор е разводът, особено в България, където нямаме щатската практика, съпругът да осигурява жената след прекратяване на съвместното съжителство. Издръжки има, но у нас те са по-скоро символични.
12% от жените на възраст над 65 години в САЩ живеят в бедност, като този процент скача до 21% при разведените.
Хората мислят, че няма да доживеят до дълбоки старини
Тук хората изпадат в две крайности. Или мислят, че ще умрат млади и няма защо да спестяват, или пък считат, че ще живеят вечно.
Изследвания показват, че хората на възраст между 65 и 69 години мислят, че ще живеят по кратко, отколкото наистина доживяват в крайна сметка. След 75-годишна възраст пък започват да надценяват шансовете си. Изводът е, че хората имат нереалистична представа за продължителността на живота си, а от това зависи какъв е стимулът им да спестяват. Ако ви се струва, че статистиката тук е прекалено мрачна, върнете се на поуката от точка 3 - не мислете, че старостта и смъртта са неща, които няма да се случат на вас.
Тези, които печелят повече пари, имат по-малко причини да се притесняват
Хората с доход над средния наистина влизат в пенсионна възраст с повече пари от другите, но тях също така са им необходими и по-големи суми да поддържат начина си на живот. Те плащат и много по-големи данъци - нещо, което хората масово забавят.
Вид полица
Пенсионните полици могат да се наследяват или не, като първият вариант предполага по-малка пенсия, а вторият - по-голяма. Хората масово избират вариантите с по-големи пенсии, но принципът „Да получим повече, колкото може по-рано" не винаги е най-разумният.
Рентната пенсионна осигуровка е прекалено скъпа
Много хора бягат от този тип пенсионно осигуряване, защото не искат да дават много пари, за нещо, което ще получат по-късно. Практиката показва обаче, че рентната осигуровка е стабилен и сигурен източник на определен доход всяка година и не бива да се подминава разглеждането й като опция от излишна спестовност.