Що е то антракс и как ни убива
Антраксът е тежко заразно заболяване, което най-често се разпространява при контакт със заразени домашни или диви животни. Всяка година на планетата от него се разболяват между 7 и 9 хиляди души.
Болестта се пренася от Bacillus anthracis. Тези бацили не са особено издръжливи във външна среда и повечето препарати за дезинфекция ги унищожават. Спорите на бацила обаче са изключително издръжливи. В градинска почва те могат да живеят до 15 години, в морската вода от 8 до 12 години.
Антраксът заразява човека през рани на тялото и лигавиците, чрез вдишване или при консумацията на заразени храни. В зависимост от начина на заразяване, болестта се проявява различно.
Тя има кожна форма. При нея инфекцията започва подобно на ухапване на насекомо. Наричат я синя пъпка или сибирска язва. Ако не се лекува, при 20% от заразените настъпва смърт.
При инхалационната форма на заразяване с антракс симптомите са като при настинка. След това се появява затруднено дишане и обикновено заразеният умира.
Стомашно-чревната форма е с първи признаци температура и повръщане. След това се появяват болки в корема и диария. При нея 50% от случаите завършват със смърт.
Лечението на антракс се провежда с антибиотици. Трябва обаче то да стартира в начален стадий, защото в противен случай болестта е смъртоносна. Превенцията срещу нея е ваксинация. След преболедуване също се формира противоантраксен имунитет.
Смята се, че тази болест е убивала хора още в дълбока древност. При епидемия в Европа през 1607 г. умират 60 хиляди души. По време на войни в древността и не толкова далечното минало антраксът е използван като биологично оръжие.