Гергьовден е! България отбелязва Деня на храбростта

Днес православната църква отбелязва паметта на един от най-почитаните светии - великомъченик Георги Победоносец. Светецът е вдъхновяващ пример за борба със злото, а за земеделските стопани - покровител на стадата и реколтата. По стара традиция днес на трапезата се слага агнешко. На Гергьовден имен ден имат 232 хил. българи, а Георги е най-разпространеното мъжко име у нас.
Днес е и официалният празник на Българската армия, наричан Ден на храбростта.
Паметта на светеца се чества от почти всички християни на Изток и на Запад без разлика от конфесионалната им принадлежност. В много страни като Грузия и Великобритания св. Георги се почита като национален светец. Той се радва на особена почит дори и в исляма. Св. Георги (араб. Джирджис, Гиргис, познат също и като Ел Худ, Ал Хадр, Ал Хадир) се явява един от главните некоранични герои и светци на исляма. Ислямските му жития удивително повтарят някои от гръцките и латински версии на житието на светеца с тази разлика, че действието в повечето от тях се развива няколко века по-късно, по времето на Мохамед.
С малки изключения повечето жития посочват като родно място на св. вмчк Георги Кападокия, а за място на неговата смърт се сочи град Лид в Палестина на днешната територия на Израел. Град Лид е известен още с имената Лод, Луд, Диоспол, Георгиопол и се намира на 20 км от столицата Тел Авив, в непосредствена близост до летището Бен Гурион.
През 1937 г. са открити папирусни фрагменти от т. нар. „Деяния на св. Георги” в пустинята Негев в Израел, които допълват с нови подробности живота на светеца. Съгласно тези най-ранни жития, св. Георги е претърпял мъченическа смърт при легендарния персийски цар Дадин в град Лид.
Тези текстове съдържат характерния апокрифен мотив, който намираме и в мюсюлманските предания за трикратна смърт и възкресяване на светеца от Господа. Апокрифните жития са съпътствани и от редица описания на чудесата на св. Георги, като „История на раждането и детството” на светеца, „Чудото с пояса”, „Среща с беса”, „Откровение на св. Георги”, „Чудото на св. Георги с българина” и др.