Милиони почитатели на Ливърпул и Тотнъм по света очакват финала на Шампионската лига по футбол, който ще се проведе на 1 юни в Мадрид, но двамата милиардери, които стоят зад двата клуба, ще бъдат засегнати най-сериозно от изхода на мача.

Джон Хенри, който е собственик на Fenway Sports Group, която притежава и бейзболния отбор Бостън Ред Сокс, инвестира в Ливърпул от 2010 г. Джо Люис, чиято компания за валутна търговия е базирана на Бахамите, контролира Тотнъм от началото на новия век чрез холдинговата компания ENIC. Дяловете на всеки от двамата се оценява на по около 1 млрд. долара според индекса на милиардерите на Bloomberg.

Победителят в надпреварата ще получи допълнителни 4 млн. евро, но по-голямата награда ще бъде увеличението на стойността на самия клуб след спечелването на Шампионската лига.

И двамата собственици вече извлякоха ползи от своите инвестиции. Fenway Sports купи Ливърпул за около 500 млн. долара през 2010 г. В началото на 2019 г. клубът се оценяваше на 2.4 млрд. долара, според KPMG. Люис изгради своя дял по-плавно, като заедно с Даниел Леви първоначално купи 27% за около 22 млн. паунда (27.7 млн. долара) през 2001 г. Днес двамата притежават 86% от клуба чрез ENIC, като от KPMG оценяват Тотнъм на 1.9 млрд. долара.

Воденият от Юрген Клоп Ливърпул е фаворит за спечелването на финала, след като завърши с доста голяма преднина пред Тотнъм в английското първенство. Победа би донесла на Ливърпул шеста европейска титла, докато Тотнъм се бори за първия си подобен трофей.

Британският букмейкър SkyBet предлага 10-11 за победа на отбора на Клоп докато, победата за Тотнъм се оценява на 3-1. Това означава, че успешен залог от 11 долара на Ливърпул ще донесе печалба от 10 долара, в сравнение с 33 печалба за същия залог на Тотнъм.

В бизнес отношение силите на двата отбора изглеждат по-изравнени.

Тотнъм обяви рекордни приходи от 381 млн. паунда за годината до 30 юни, 2018 г. като печалбата на клуба нараства повече от три пъти до 113 млн. паунда. Приходите на Ливърпул достигат 455 млн. паунда за 12-те месеца до май 2018 г., а печалбата възлиза на 106 млн. паунда.

И двамата милиардери стартират по-скромно в живота. След като баща му умира през 1975 г., Хенри поема семейната фермата за соя в Арканзас на 26-годишна възраст. След като започва да закупува фючърсни договори за защита срещу волатилните цени на културата, той разработва математически модел, с който да печели от тези сделки. Впоследствие създава инвестиционната компания John W. Henry & Co. през 1981 г.

Футболният клуб, който печели пари, докато губи мачове Защо Уест Хям не успя да се възползва от финансовите облаги на новия си дом?

82-годишният Люис е роден в източен Лондон и също поема бизнеса на баща си като успява да го разрасне до успешна верига ресторанти, а впоследствие използва печалбите, за да инвестира в други бизнеси. По времето, когато Хенри създава своята инвестиционна компания, Люис започва да се фокусира върху търговията, в това число да залага срещу британския паунд през 1992 г., точно както Джордж Сорос. Tavistock Group носи името на кетъринг компанията на баща му и разполага с портфейл от компании по цял свят.

Техните клубове се управляват относително пестеливо, поне според съвременните стандарти на спортните отбори и са известни с това, че правят добри сделки на трансферния пазар.

В Ливърпул получените средства от продажбата на Фелипе Коутиньо на Барселона бяха използвани за закупуването на защитника Върджил ван Дайк и на вратаря Алисон Бекер, които се представят на много високо ниво този сезон. Отборът харчи средно чисто по 42 млн. паунда на сезон за трансфери, откакто стана част от Fenway Sports през 2010 г., много по-малко от Манчестър Юнайтед и Манчестър Сити. Нетните трансферни разходи на Тотнъм за същия период пък възлизат на едва 3.9 млн. паунда на година.

Финансовата дисциплина на Тотнъм се простира и до общите разходи за заплати, които са едни от най-ниските в сред шестте най-големи клуба в Англия, според Sporting Intelligence. Вместо това клубът финансира построяването на нов стадион с капацитет 62 000 места в северен Лондон, което увеличи задълженията му на около 460 млн. паунда.

Ливърпул следва различен път под управлението на 69-годишният Хенри. Той се отказа от плановете за нов стадион и вместо това реши да обнови легендарния Анфийлд. Така клубът остава почти без задължения като има само 55 млн. паунда банкови заеми, но дължи и 100 млн. паунда на своята компания майка, според годишния отчет за 2018 г.