Марк Закърбърг, основател и изпълнителен директор на Facebook, приема, че глобалната данъчна реформа може да доведе до това, че социалната мрежа да плаща повече данъци в различните страни по света, в които оперира.

Това съобщава изданието Politico, цитирайки извадка от реч, която се предполага, че Закърбърг ще произнесе през уикенда.

Трансграничните данъчни правила ще бъдат подложени на ревизия, след като 137 държави пожелаха това да се случи, за да бъде избегната нова търговска война заради настоящата система за облагане на дигиталните услуги.

„Приемаме, че това (реформата) може да означава, че ще трябва да плащаме повече данъци на различни места при една нова рамка”, се очаква да каже Закърбърг в реч по време на конференция, посветена на сигурността в Мюнхен, Германия, предава Politico, цитирани от Reuters.

„Разбирам, че има фрустрация относно това как се облагат технологичните компании в Европа. Ние също искаме данъчна реформа и съм доволен, че Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) разглежда това”, пише в откъса от речта на Закърбърг.

Amazon, Facebook и Google заобикалят настоящите правила, като прехвърлят печалбите си към страни с по-ниски данъци, като Ирландия, независимо на кои пазари са генерирали печалбите си.

Това провокира страните по света да се обединят около налагането на нови правила за това къде трябва да се плащат налозите и каква част от печалбата трябва да се облага, когато бизнесът на практика няма физическо присъствие на даден пазар, от който генерира приходи, обявиха от ОИСР през миналия месец.

Нова глобална данъчна система надвисва над интернет бизнесаMеждународните корпорации да плащат повече данъци на различните пазари по света, предвижда предложение на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), предава BBC

Все повече страни по света подготвят нови национални данъци за дигиталните услуги, въпреки заплахата на Вашингтон за налагане на наказателни търговски мита, тъй като САЩ вижда тези промени като дискриминационни спрямо големите американски технологични корпорации.

Данъчните агенции имат няколко месеца, тъй като до края на месец юли тази година трябва да се обединят около конкретни технически параметри за новата данъчна система. Целта е да се постигне пълно споразумение до края на 2020 г.