Щатските индекси регистрираха второ поредно седмично понижение, в следствие на продължаващата ядрена криза в Япония.

Широкият индикатор Standard & Poor's 500 отбеляза най-голямото си понижение от август, като допълнителна тежест над него оказа и продължаващото напрежение в Либия.

Въпреки седмичния си спад индексът S&P 500 добави 1.8% към стойността си в последните два дни, след като ФЕД обяви, че някои банки са в достатъчно добро здраве за да повишат дивидента си и обратните си изкупувания.

Индустриалният конгломерат General Electric Co. изгуби 5.5% от стойността си и поведе надолу индекса на сините чипове Dow Jones Industrial Average.

Енергийните компании отбелязаха най-голямо понижение в широкия индекс от 4.3%, в следствие на спекулациите, че японската Tokyo Electric Power Co. няма да съумее да въведе контрол в ядрената електроцентрала в Япония.

Като цяло за седмицата индикаторът загуби 1.9% до ниво от 1 279.2 пункта и се е понижил с 3.2% от 4-ти март до момента, което е най-голямото му седмично понижение от седем месеца насам.

Индексът регистрира понижение от 3.6% между 11 март и 16-ти март след земетресението с магнитуд от 9 по скалата на Рихтер в Япония.

От 32-седмичния си максимум постигнат през февруари S&P 500 се е понижил с 4.8%.

Показателят на сините чипове Dow изгуби 1.5%, или 185.88 пункта, до ниво от 11 858.52 пункта през тази седмица.

Японският Nikkei 225 загуби 10% от 11 март до момента, което е най-голямото му седмично понижение от банкрута на Lehman Brothers до момента.