8 финансови мерки за 4.5 млрд. ще помагат на бизнес и работници
Осем финансови инструмента ще подпомагат икономически пострадалите българи и фирми от ограниченията във връзка с пандемията от коронавирус.
Това обяви на брифинг в Министерски съвет финансовият министър Владислав Горанов.
Публичен ресурс, възлизащ на 4.5 млрд. лева, ще бъде впрегнат в помощ на малкия и средния бизнес, самонаетите лица и тези, които заради кризата са в неплатен отпуск и няма да могат да полагат труд, каза още министърът.
Първата мярка е програмата през ББР за отпускане на безлихвени кредити за защита на хората, лишени от възможността да полагат труд заради пандемията.
Изискванията към тях са да имат поне 5 работни дни за месец март, ако са пуснати в неплатен отпуск. Поне 20% спад на доходите или прекратена дейност трябва да бъдат налице при самоосигуряващите се.
Безлихвените кредити са на стойност 4500 лева с 24 месеца гратисен период и срок за издължаване до 5 години. Размерът на вноските се определя от банките и потребителя, който не дължи такси и комисионни, включително и при предсрочно погасяване.
Срокът по програмата за кандидатстване е до края на 2020 г. 12 банки у нас имат интерес да партнират на ББР по тази мярка. Вижте кои са те:
Вторият икономически инструмент в помощ на пострадалите от наложените ограничения заради борбата с коронавируса са кредитите за осигуряване на ликвидност на малки и средни предприятия, чиято стойност е до 300 хиляди лева, съобщи още Горанов.
Той се управлява от ББР през търговските банки, като очакваният портфейл кредити по този инструмент може да достигне до 2 млрд. лева.
За да могат да се възползват от него, фирмите трябва да са регистрирали спад на оборота през първото тримесечие на 2020 г. спрямо същия период на 2019 г., наличие на вземания от клиенти, прекратени доставки и други. Срокът за кандидастване е до края на годината.
Третата мярка е оперирана от Европейския инвестиционен фонд и няколко банки-партньори, които ще отпускат кредити с максимален размер 3.6 млн. лева за рефинансиране на задължения, възникнали преди не повече от 60 дни.
Мярката се администрира през търговските банки и е за подпомагане на малки и средни предприятия по време на кризата.
Четвъртият финансов инструмент е опериран от Фонда на фондовете - това са микрокредити до 50 хиляди лева за малки и средни предприятия с гратисен период и лихвена субсидия, съобщи още финансовият министър.
Инструментът вече работи и е достъпен, партньори на фонда са банка и два финансови посредника. Гратисният период е 24 месеца, а лихвените нива са доста под пазарните. Работи се по превръщането на този инструмент в безлихвено кредитиране, допълни министърът.
Петата мярка е под формата на капиталови инвестиции от Фонда на фондовете за компании с потенциал да подпомогнат и възстановят икономиката след кризата, особено в сферата на иновациите и дигитализацията.
Това са около 400 фирми, основно стартиращи и иновативни предприятия, които могат да се възползват от тази мярка чрез дялово участие от Фонда на фондовете.
Разчетите показват, че средната инвестиция възлиза на 800 хиляди лева, обяви Владислав Горанов.
Финансирането през фондовете за градско развитие не е нова мярка, но сега се използват за дейности, които обичайно не се поемат от банките - общини, публично-частни прартньорства или предприятия, засегнати от кризата, включително и в секторите Туризъм и Транспорт.
Ще разработим допълнителни информационни материали за тези инструменти под формата на клипове, които медиите биха могли да използват, заяви Горанов и апелира за безплатното им излъчване.
"Знам обаче, че и медиите са финансови организации и това зависи от волята и решението им", каза министърът.
В тази връзка, премиерът Бойко Борисов предложи да се помисли и за подпомагане на медиите под формата на финансиране за всеки клип от страна на държавата.