"Български пощи" ЕАД в крайна сметка ще може да се продаде, след като на в парламента бяха приети окончателно промените в Закона за приватизация и следприватизационен контрол.

Освен пощите другите дружества с над 50% държавно участие, които бяха извадени от забранителния списък за приватизация, са Агенцията за дипломатически имоти в страната, "Военно издателство" ЕООД и "Аудиовидео Орфей" ЕАД.

В същото време Националният дворец на културата в София и "Рибни ресурси" ЕООД - Созопол, минават в списъка, забраняващ приватизацията им, решиха депутатите.

Засега не е ясно колко точно ще се проточи процедурата по продажбата на дружествата, тъй като след обнародването на решението в Държавен вестник, Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) следва да обяви конкурси за оценители. Те ще определят минималната справедлива цена на дружествата, предаде БТА.

Методът, по който ще бъдат продадени (търг или конкурс), се определя от АПСК, но има практика това да се обсъжда с принципала, обясниха от ведомството. В случая принципал на "Български пощи" е транспортното министерство, а на АДИС - външното.

Все още не е ясно какъв дял от дружествата ще бъде обявен за продажба. Промените в закона за приватизация минаха на първо четене през септември с обещанието, че "Български пощи" ЕАД ще бъде върнато в забранителния списък при второ четене. При гласуването в сряда обаче това не беше направено.