Бизнесът се обяви срещу проекта за Закон за Държавния бюджет на 2009 г. Това стана ясно заседанието на Икономическия и социален форум, на който присъства и финансовият министър Пламен Орешарски.

Най-важните предложения, които се казаха по време на консултациите между партньорите на срещата с министъра на финансите Пламен Орешарски, бяха на председателя на асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

Според него, числата в бюджет 2009 са израз и на политика. Предложенията на Велев бяха направени и в отговор на заявеното от Пламен Димитров, вицепрезидент на КНСБ, който акцентира, че в бюджет 2009 най-важна трябва да бъде ролята на държавата и правителството, които в условията на криза ще стават все по-решаващи.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал, подчерта твърде оптимистичното планиране на приходите.

Според него ръстът от 4.7 процента на БВП звучи нереалистично. Той не гарантира, че това не може да се компенсира с прираста от услугите и селското стопанство.

Като втори проблем той изведе факта, че буферите за реалния сектор не са достатъчно отчетени, защото продажбите ще намаляват значително.

Като трети основен проблем той подчерта, че правенето на бизнес в България трябва да става по-лесно.

В негова подкрепа твърде остро изказване направи и председателят на БСК Божидар Данев. Той настоя пред Пламен Орешарски: "Моля убедете парламента да се направи един истински антикризисен рестриктивен бюджет, защото този е прекалено розов."

"За първи път от 10 години насам не е толкова лесно да определим степента на въздействие на външната икономическа среда върху България", отбеляза от своя страна министърът на финансите. "Това вероятно ще доведе до свиване на преките световни инвестиции в съчетание с по-малкото търсене, ще намали икономическия растеж, експорта и ще доведе до известна стагнация и в нашия стопански живот.

Това, което може да се очаква като влияние от финансовата криза, е поскъпване на кредитния ресурс и намаляване на кредитите, намаляването на износа и вноса, което ще доведе до дефицит в текущата сметка", каза още Орешарски.

Очаква се и повишаване на безработицата. Темпът на намаляване на инфлацията ще се запази. Фискалните механизми не са основни за предотвратяване на негативното въздействие на външната среда, допълни финасовият министър. Така че няма как да се очаква чрез тях да се намали влиянието на кризата върху България.

Източник: БГНЕС,БНТ