Ако държавата беше по-агресивна през минали години, ако още преди време беше ограничавала подаването на газ за "Кремиковци", може би нямаше да се стигне до тук. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров пред БНТ.

Според него спирането на газта не е правено "поради криворазбраната демокрация и пазарна икономика”. Той заяви това по повод скандала миналата седмица, когато "Булгаргаз" намали подаването на газ за комбината и заплаши, че ще го спре напълно. Синдикатите дори заплашиха, че има опасност от взривове, ако това стане.

Все пак, според министъра, ако някой прави нещо за „Кремиковци” през последните години, това е държавата. Димитров допълни, че има специален комитет от заместник-министри, който наблюдава какво се случва в металургичния комбинат, както и че държавата е дала 400 милиона лева, които са признати от Европейската комисия за неправомерна помощ. Затова "Кремиковци" или трябва да ги върне, или да реализира плана за жизнеспособност, каза министърът.

"След като “Кремиковци” е обявил несъстоятелност, трябва да бъде уведомена Европейската комисия и дадените пари могат да бъде искани обратно, тъй като държавата става първостепенен кредитор и се нарежда на първо място. Основният, най-големият, най-важният кредитор безспорно е тя и затова се правят опити от кандидат-купувачите да си осигурят държавата", категоричен беше министърът на икономиката и енергетиката.

Той заяви още, че миналата седмица е бил скандализиран "и като човек" от мениджмънта на „Кремиковци”. „Решенията на частния собственик са се превърнали в риск за всеки българин", отсече министърът. И уточни, че ръководството на „Кремиковци” само е внесло иск за несъстоятелност поради свръхзадлъжнялост, като следствие от спиране на доставката на газ.

Източник: БГНЕС, Снимка: БГНЕС