Гешев в становище до ВСС: Не съм нарушил служебните си задължения
Главният прокурор Иван Гешев изпрати становище до Висшия съдебен съвет (ВСС).
В него Гешев посочва, че е не е извършил нарушение на служебните си задължения.
Той допълва, че не е давал никакви указания на разследващи, израелски експерт не е участвал в действия по разследването на взрива срещу колата му, а не е и допускан на мястото на огледа.
В отговора си до ВСС Гешев прилага заповеди, от които става ясно, че в определени периоди от време е бил в отпуск, съобщава БТА.
Отговорът на Гешев е по повод искането на шестима членове на ВСС за предсрочното му освобождаване.
Към становището на Гешев са приложени заповеди, от които се вижда, че от края на април до 17 май първо Красимира Филипова, а после Борислав Сарафов ще изпълняват длъжността главен прокурор поради неговото отсъствие.
Иван Гешев пише, че трудно може да бъде разбрано твърдението на шестимата членове на ВСС за извършени от него тежки нарушения.
Става дума за преплитане на правомощията на главния прокурор като отделен държавен орган и тези като административен ръководител на прокуратурата, без да има яснота и конкретика, пише още главният прокурор до ВСС.
Той допълва, че в и искането за отстраняването му са посочени текстове в НПК, които нямат връзка със служебните задължения на главния прокурор.
Гешев изброява и няколко факта - на 1 май функциите на главен прокурор са били делегирани на негов заместник.
Главният прокурор уточнява, че дори и да беше на работа, отново няма как да е извършил нарушение, защото след взрива вече е придобил качество на пострадало лице.
Междувременно беше съобщено, че срещу главния прокурор от 2018 година до момента са постъпили над 70 сигнала с твърдения за извършени от него нарушения и/или престъпления. Сигналите са подадени от граждани, адвокати, граждански сдружения, медии, неправителствени организации, асоциации, информират от прокуратурата, цитирани от БТА.
Отделно от това институцията многократно се е самосезирала и по публикации в средствата за масова информация с цел да се проверят изнесени данни за евентуално извършени от главния прокурор нарушения или престъпления.
Сигналите, депозирани в прокуратурата, своевременно са изпращани по компетентност на Специализираната прокуратура, а след закриването й с решение на Народното събрание - на Софийската градска прокуратура (СГП), която е единствената компетентна прокуратура в страната да извършва проверки и разследвания срещу магистрати, лица с имунитет, членове на Министерския съвет.
По сигналите наблюдаващите прокурори своевременно са възложили извършването на проверки на органите на Главна дирекция „Национална полиция“, антикоруоционната комисия и др.
Ежегодно сигнали срещу Иван Гешев са подавани и/или препращани до различни съдилища, инспекторати, комисии.
Иван Гешев е призован да се яви в СГП по проверка за търговия с влияние
От прокуратурата посочват, че съгласно действащото законодателство не е имало и няма пречка да се води независимо разследване срещу главния прокурор. Във връзка с постъпилите сигнали и образуваните преписки Иван Гешев е давал многократно обяснения пред прокурор, Държавна агенция „Национална сигурност” и Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
В хода на извършвани проверки съобразно компетентността си прокурорите са се произнасяли по същество, както се процедира по всички останали преписки срещу български граждани.
Стандартът е един и същ, независимо от служебното положение на лицето, срещу което е насочен сигналът, уверяват от държавното обвинение и посочват, че "внушенията, че главният прокурор е безконтролен, безотчетен и всевластен не отговарят на истината".