Администрацията на президента Джо Байдън разреши на Украйна да използва произведени в САЩ оръжия за нанасяне на удари дълбоко в Русия, разкриха източници, запознати с въпроса, пред Reuters. Това е значителен обрат в политиката на Вашингтон по отношение на конфликта.

Киев планира да проведе първите си атаки на далечни разстояния през следващите дни, заявяват още източниците, без да разкриват подробности.

Този ход идва два месеца преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп на 20 януари и следва месеци на молби от страна на украинския президент Володимир Зеленски. Промяната до голяма степен е отговор на разполагането от Русия на севернокорейски сухопътни войски в допълнение към собствените ѝ сили.

Кремъл вече е предупреждавал, че ще възприеме потенциално разхлабване на ограниченията за използване на американски оръжия от страна на Украйна като сериозна ескалация.

Владимир Джабаров, първи заместник-ръководител на комисията по международни въпроси в горната камара на руския парламент, коментира, че решението на Вашингтон може да доведе до „Трета световна война“.

„Западът е взел решение за такова ниво на ескалация, което може да завърши с пълна разруха на украинската държавност до сутринта“, коментира и Андрей Клишас, високопоставен член на Съвета на федерацията, горната камара на руския парламент, в Telegram.

Според източниците първите дълбоки удари на Украйна вероятно ще бъдат нанесени с помощта на ракети ATACMS, които имат обсег до 306 км.

Не е ясно дали Тръмп ще отмени решението на Байдън, когато встъпи в длъжност. Той отдавна критикува мащаба на американската финансова и военна помощ за Украйна и обещава бързо да сложи край на войната, без да обяснява как.

След победата на Тръмп на 5 ноември високопоставени служители от администрацията на Байдън неведнъж са заявявали, че ще използват оставащото време, за да гарантират, че Украйна ще може да се сражава ефективно през следващата година или да преговаря за мир с Русия от „позиция на силата“.

Към днешна дата Русия напредва с най-бързите си темпове от 2022 г. насам, въпреки че понася тежки загуби, а Украйна заявява, че е влязла в сблъсък с някои севернокорейски войски, разположени в Курск. Притиснати от недостиг на персонал, украинските сили са загубили част от терените, които са завзели при навлизането в руската област през август. Според Зеленски тя може да послужи като разменна монета при евентуални преговори.

„Премахването на ограниченията за насочване ще позволи на украинците да спрат да се бият с една ръка, вързана зад гърба им“, казва Алекс Плитсас, старши сътрудник в Атлантическия съвет.

Ще промени ли това решение хода на войната?

Решението на президента на САЩ Джо Байдън да разреши на Украйна да използва американски ракети с далечен обсег в Русия следва познат модел. В продължение на месеци Белият дом отказваше да удовлетвори молбите на Украйна, опасявайки се, че това ще доведе до ескалация. И точно когато искането изглежда напълно блокирано, администрацията го одобрява.

Искането на Украйна за HIMARS, танкове Abrams, F16 - всичко това следваше подобен модел на отказ и увъртане, а след това одобрение, почти в момента, в който вече е твърде късно.

Такъв ли е случаят сега?

Отговорът е сложен и може би обяснява донякъде нежеланието на администрацията на Байдън да даде разрешение по-рано, пише в свой анализ CNN.

Първо, доставките на ATACMS, които Украйна може да получи, са ограничени. Така че дори Киев да е в състояние да поразява цели дълбоко в Русия, това няма да доведе до промяна на бойното поле за една нощ.

Анализаторите посочват обема на руските цели, които са в обсега на тези ракети. Институтът за изследване на войната изброява стотици такива, но добавя, че администрацията на Байдън очевидно е получила информация, че щурмовите самолети от руските летища в обсега на ATACMS са били евакуирани по-навътре в Русия.

Второ, Украйна успя досега да проникне по-дълбоко в Русия, като използва произведени в страната и по-евтини безпилотни самолети. Съединените щати се съгласиха да подпомогнат финансирането на разработването на тези устройства, които предизвикаха хаос около московските летища и в енергийната инфраструктура на Русия.

На трето място, разрешението за използване на американски прецизни ракети за нанасяне на удари по-навътре в Русия е доста провокативно.

Вярно е, че сега Москва е доста слаба във военно отношение и е малко вероятно да търси пълен конфликт с НАТО или САЩ. Но в един момент Кремъл ще се опита да възстанови възпиращата си сила. Разузнавателните служби на Москва са обвинявани за саботажи на граждански обекти в цяла Европа, включително неотдавнашни съобщения, че на куриерски самолети са били поставени пакети с експлозиви.

Белият дом подчертава, че разполагането на севернокорейски войски в Курск е подхранило решението му и това е отговорът на САЩ на ескалацията на Москва. Западни официални лица отбелязват, че разполагането на севернокорейски части представлява разширяване на украинския конфликт и превръщането му в нещо, в което противниците на Съединените щати в Индо-Тихоокеанския регион вече имат роля. А това е направило войната малко по-глобална за Америка.

В очите на Байдън това е ескалация в отговор на ескалация. А фактът, че той се забави толкова дълго заради изключителната символика на даването на подобно разрешение, само засилва силата на току-що взетото от него решение.

Новоизбраният президент Доналд Тръмп може и да смята, че лесно ще договори мир, но ще наследи война, в която залозите току-що станаха значително по-високи.