Определени хора на високи постове в държавата са разпъвали чадър над фалшифицирането на данни за парникови емисии или най-малкото не са проверили съмнителни сделки. Това заяви пред БНР Тодор Галев от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Той допълни, че твърденията му се основават на конкретни факти. "Опираме до това, което наричаме "завладяване на държавата от частни интереси", подчерта Галев.

Европейската прокуратура извърши десетки претърсвания и действия в София вчера (27 февруари) във връзка с разследване на възможна измама със системата за търговия на ЕС с емисии парникови газове. Според обвинителите от ЕС, възможните загуби са за милиони евро.

Събраните улики срещу частно дружество, отговорно за проверката на емисиите парникови газове на топлоелектрическите електроцентрали и отоплителните централи у нас, сочат, че не са съобщавани пълните количества на замърсяването и така не са били плащани дължимите към бюджета суми. Отбелязва се, че по-високото замърсяване води и до влошаване на качеството на въздуха у нас.

Акцията на Европейската прокуратура е свързана с търговията с емисии на ЕСЕвропейската система за търговия с емисии е сред основните политики за намаляване на измененията на климата

Разследването коментира и бившият вицепремиер и министър на околната среда Борислав Сандов. „Има определени протекции и хора, които са на средно и високо ниво в държавната власт и контрол, а имат и смесени функции с тези предприятия“, заяви той пред БНР.

„В 45-тото НС имаше анкетна комисия, която трябваше да проверява определени сигнали. Имахме такъв за пряка свързаност между лабораторията, която обследва ТЕЦ „Бобов дол“ и собствеността на ТЕЦ-а. ТЕЦ-овете около Ковачки декларират емисии, които са значително по-ниски. Става въпрос за много пари. Силно се надявам, че европейската прокуратура ще свърши това, което не свърши българската. Възможно е част от средите да бъдат заметени“, заяви Сандов.

Според Тодор Галев обаче, една голяма част от информацията няма как да се прикрие.

„Това са официални документи, които са публикувани. Ясно е, че през 2018 г. доста от предприятията, свързани с Ковачки, въпреки че той не се води техен собственик, започват да подават занижени данни за парниковите емисии и да плащат по-малко“, обясни той.

Сигнал за това е подаден за първи път от международен консорциум на разследващи журналисти през юли 2021 г. към анкетна комисия, оглавявана от Мая Манолова, посочи Галев.

„Този сигнал се разследва, но не се стига до реални действия. Скоро след подаването му парламента е разпуснат и следват предсрочни избори. Не може ключови за енергетиката предприятия да имат неизяснен собственик“, смята още той.

Галев обясни, че става въпрос за проверка в над 10 предприятия. Сред тях са топлофикациите в няколко града и от тях зависи отоплението на стотици хиляди хора.

„Последното НС задължи с решение правителството да предоговори Плана за възстановяване в тази част, свързана със затваряне на въглищните централи. Всички експерти обаче казваха, че трябва да се затворят първо онези, които са най-замърсяващи - именно централите, свързани с Ковачки“, посочи Галев.

Според него се използват различни правни хватки за завладяване на институциите.

ДАНС и ГДБОП влязоха в централи, свързвани с КовачкиОперацията, която се извършва, е под надзора на Европрокуратурата

От ТЕЦ "Бобов дол" вчера потвърдиха пред Свободна Европа, че в централата има представители на няколко институции, които извършват проверка. По информация на БНР, почти цялата документация на ТЕЦ-а е била иззета. Има и разпитани по досъдебното производство, започнало по сигнал.

Проверяващите в ТЕЦ „Марица-3“ в Димитровград са изискали основно счетоводни документи. От централата потвърдиха за проверка на документи и фактури.

"Спокойни сме за провеждащата се инспекция и съдействаме", коментира пред БТА главният юрист на енергийното дружество Юлиян Семерджиев. По думите му, предприятието няма проблеми със спазването на екологичните норми. Оказваме съдействие на проверяващите на 100 процента, каза още юристът.

Във Facebook Борислав Сандов посочи, че най-вероятно е имало изтичане на информация преди акцията, тъй като от няколко места се споменавало, че Христо Ковачки е отпътувал за Дубай през почивните дни.

Схемата на ЕС за търговия с емисии е една от ключовите политики на ЕС за смекчаване на последиците от изменението на климата и представлява първият пазар на въглеродни емисии в света. Тя има за цел да осигури ефективен механизъм за намаляване на емисиите.

Съгласно СТЕ на ЕС е необходимо предприятията да получат квоти за емисии, които съответстват на техните въглеродни емисии. Опцията по подразбиране е те да бъдат закупувани на търг, но могат да бъдат разпределяни и безплатно.