Бурно започнаха дебатите в парламента по ратификацията на договора за петролопровода Бургас - Александруполис.

Опозицията бурно реагира срещу този проект, като независимият депутат Елеонора Николова подчерта от трибуната, че изгодата от него е колкото единия крак на Митко Бербатов - 35 млн. долара.

Николова запита още, защо не се знае кои наши фирми ще участват в проекта, като обърна специално внимание, че най-вероятно АД-то, управляващо петролопровода, ще бъде регистрирано в офшорна зона, тъй като руската страна там регистрира подобни фирми.

От своя страна СДС депутатът Маритн Димитров попита управляващите защо са позволили българското участие в проекта да бъде намалено от 33 на 24 процента.
Подобна ратификация не може да се обсъди в един сутрешен дебат, категоричен е Димитров.

Депутатът от ДСБ Светослав Малинов от своя страна определи Бургас - Александруполис като един от най-вредните проекти за България.

Виждали ли сте Бургаския залив, попита той депутатите от левицата.
Това е малък залив, който ще бъде унищожен, тъй като трябва да се дълбае, за да могат огромните петролни танкери да стигат до терминалите.

Той попита също така защо терминалите се изграждат на 3 км в морето, а не на сушата, - защото така е по евтино за руската страна, която притежава 51 процента от проекта, отговори си депутатът.

„Четете Евангелието, както Дяволът чете". Така присъстващият в залата министър на регионалното развитие и благоустройство Асен Гагаузов репликира Малинов.

Според министъра критиките на Малинов са некомпетентни, тъй като депутатът не правил разлика между БУЙ и Терминал.
Никакви терминали няма да се строят във водата, категорично заяви Гагаузов.

Ще се строят буйни съоръжения на 7,5 км, на които ще се разтоварват корабите и ще има платформа 10-15 метра в диаметър с височина 2 м.
И никакви туристи няма да забележат, че има такова нещо, заяви Гагаузов.

Той подчерта, че точно в Бургас в присъствието на местната общественост е подписана ратификацията на договора и коментира, че Малинов няма основания да говори от името на бургаската общественост.

Съоръженията, по думите на министъра, се строят с най-модерни технологии.
Той изтъкна още, че за да се построи обектът, трябва да се направи оценка на въздействието на околната среда от Международната проектна компания, да се представи в Министерството на екологията, да бъде защитена там и тогава ще се строи.