Европейските партньори трябва да подкрепят финансово България и страните, близо до войната в Украйна, които приемат бежанци на своя територия. Това заяви министър-председателят Кирил Петков преди началото на неформалния Европейски съвет, който се провежда във Версай, Франция, съобщават от пресслужбата на Министерския съвет.

Премиерът бе категоричен, че не може всяка страна членка самостоятелно да се справи с оказването на подкрепа на хората, които бягат от войната и затова е нужен общ европейски отговор.

"Първото е да видим, че има обща подкрепа за хората, които бягат от войната в Украйна. Това трябва да стане на европейско ниво. Не може всяка страна самостоятелно да плаща всичките тези разходи и сама да се бори. Така че това ще бъде една от темите, която ще искам да обсъдим - европейските партньори да подкрепят финансово страните, които са по -близо до конфликта", посочи премиерът.

Според министър-председателя страната ни трябва да помисли и за сценарий, при който Русия спира доставките на газ.

"Аз не вярвам, че ще се стигне дотам, но, както вече неведнъж заявих, единственият начин България да се справи с такъв казус, е да спре експорта на ток в екстремалната ситуация. Хубавото е, че виждам разбиране от европейските колеги по темата, че в такава обстановка това би било възможно“, отбеляза Кирил Петков.

В този контекст премиерът добави, че България активно работи както за приключването на изграждането на гръцката газовата връзка, така и върху инвестициите в алтернативни източници като геотермалната енергия и соларните батерии. С всички тези действия страната ни ще постигне целта за енергийна независимост, каза българският премиер.

Преговорите между Русия и Украйна в Турция не постигнаха напредъкПреговорите между министрите на външните работи на Русия и Украйна в Турция приключиха без резултат


"Мисля, че всички разбрахме, че колкото по-бързо имаме независимост, толкова по-добре за всички. Знаете, че в нашия план за устойчивост и развитие ние имаме заложена безпрецедентна инвестиция в батерии и соларни източници на енергия. Едновременно с това смятам още другата седмица да посетя гръцката газова връзка, за да имаме и допълнителната връзка за по-лесно влизане в нашата страна на азерския газ", отблеяза Кирил Петков преди началото на европейската лидерска среща.

В отговор на журналистически въпрос каква е позицията на страната ни за общ европейски заем заради рекордните цени на газа, Петков заяви, че следва да се обмисли грантов механизъм, чрез който общността ще покаже, че е готова да поеме разхода.

"Мястото на Украйна със сигурност е в Европейския съюз, въпросът е кога ще се присъедини към европейското семейство“, категоричен бе министър-председателят Петков.

По-рано през деня българският премиер разговаря с министъра на икономиката, финансите и индустрията на Френската република Брюно льо Мер. Срещата е продължение на разговора на Кирил Петков с френския президент Еманюел Макрон през февруари в Брюксел. Българският премиер и френският министър обсъдиха задълбочаването на двустранното икономическото сътрудничество във контекста на съвместни инфраструктурни проекти.