На проведения на 13 септември 2010 г. аукцион за продажба на едногодишни сконтови държавни ценни книжа (ДЦК) инвеститорите подадоха заявки за близо четири пъти повече от предложените ДЦК (коефициент на покритие - 3.80), съобщиха от Министерството на финансите.

Общият номинал на заявените поръчки достигна 132.86 млн. лв. при първоначално предложено количество от 35 млн. лв. Това е и най-високият регистриран коефициент на покритие на пласираните от Министерството на финансите левови емисии на вътрешния пазар от февруари 2007 година насам. Отчетливо силно търсене на ДЦК бе регистрирано от страна на банките - първични дилъри на ДЦК, които участваха със заявки предимно за своя сметка, но също така и за сметка на свои клиенти.

Търсената среднопретеглена годишна доходност от участниците в аукциона при предложеното количество ДЦК в обем от 35 млн. лв. възлезе на 2.64 на сто. Отчитайки изключително високо презаписване от 3.8 пъти на първата сконтова емисия от 2008 г. насам, както и инвеститорските предпочитания, реализираната в тесни граници доходност и ликвидността на местния пазар, МФ взе решение да одобри поръчки със съвкупна номинална стойност от 115.81 млн. лв., при среднопретеглена годишна доходност от 2.80 на сто.

Постигнатият спред спрямо едногодишните германски съкровищни бонове с годишна доходност от около 0.55% е 225 б.т., като спредът спрямо бенчмарковите книжа е в значително по-тесни граници от текущата стойност на показателя CDS за страната, който измерва защитата от рисковата премия срещу неплатежоспособност - 300 б.т. Това на практика е индикатор на допускания за отсъствие на рискова надбавка за валутен риск в оценката на инвеститорите в краткосрочен аспект.

„Решението за увеличаване на обема на емисията има за цел да удовлетвори силното инвеститорско търсене на вътрешния пазар и същевременно да допринесе за увеличаване на ликвидността в късия край на дълговата крива и свиване на спреда спрямо бенчмарковите емисии. Решението е и в съответствие със заявените намерения от страна на МФ да провежда гъвкава и адекватна на финансовата ситуация емисионна политика за пазарно финансиране при оптимални условия.", заявяват от МФ.