България е заинтересована от реализацията на големите енергийни проекти, стига те да са икономически целесъобразни и да отговарят на изискванията за сигурност - това заяви министърът на икономиката енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на завършилата късно снощи в Москва българско- руска междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество.

Пред журналисти министър Трайчо Трайков посочи, че въпросът за цената на АЕЦ "Белене" не е бил обсъждан и отказа да коментира скандала с подписания от НЕК допълнителен протокол, определяйки казуса като наша вътрешна българска работа:

„Идвете страни сме заинтересовани да намерим решение на все още откритите въпроси, които да доведат до успешната му реализация. Моментът е такъв, че всички погледи са върху сигурността и във връзка с това, България среща разбиране от руската страна, че трябва да се съобразяваме с най-високите стандарти за ядрена безопасност.

Въпросът за цената не е обсъждан сега, но именно той е един от най-важните открити въпроси и се решава на преговори на корпоративно ниво. Това, което вие нарекохте вчерашният казус с подписания от НЕК документ, всъщност е наша вътрешна българска работа. Повече няма да коментирам тази тема, не и тук. Ще продължим да коментираме когато всички, които имат отношение към въпроса се съберем в София в края на седмицата".

Очаквам вицепремиера Симеон Дянков да се прибере от чужбина и през почивните дни ще постигнем по-голяма яснота по отношение на ситуацията около АЕЦ „Белене", заяви Трайков.

От САЩ Дянков коментира, че "вероятно има някаква малка липса на комуникация - не по отношение на това какво се е подписвало, а дали подписаното задължава допълнително страната". Ако се види, че ни трябва още време, ще поискаме, категоричен е финансовият министър.

Атомната центала „Белене" ще бъде реализирана успешно, само ако отговаря на икономическите интереси на България. С това изявление се ангажира руският министър на енергетиката Сергей Шматко, след приключилата късно снощи среща.

По настояване на Трайков с Шматко са обсъдили и въпроса дали цената на тока ще бъде достъпна за българките потребители.

Руският министър заяви още в, че очаква съвсем скоро България да изпати дълга си от 7 млн. евро по проекта „Бургас-Александруполис" и да вземе окончателно решение за реализирането му. От своя страна Трайков заяви, че в момента се разглеждат материалите за оценката на въздействието на околната среда.

Междувременно стана ясно, че Трайчо Трайков ще бъде изслушан в парламента за ситуацията около АЕЦ "Белене" днес или утре.

Скандалът около новия протокол за Белене се развива в изгоден за „Росатом" вариант. Това коментира днес в своя статия руският вестник „Комерсант". Изданието прави този извод, след като премиерът Борисов възстанови на поста шефа на НЕК Красимир Първанов. Една от главните причини за такава лоялност са заплахите на „Росатом" за неустойки към България в размер на почти 1 млрд. евро, твърди „Комерсант".

Друго издание - „Независимая газета" коментира, че България е доста ненадежден партньор на Москва в сферата на енергетиката. По сценария на „Белене" се развива и друг проект - нефтопровода Бургас - Александруполис, пише още руският вестник.

У нас политологът Евгени Дайнов се включи в анализ на темата, заявявайки, че „всеки път, когато Трайчо Трайков се изправи да защитава българските интереси срещу Русия или срещу агенти на Русия, получава предупреждение за уволнение от българския министър-председател Бойко Борисов".

„Най-малкото знам кой на какви позиции е и какви интереси защитава и мога да пророкувам как ще бъде уволнен Трайков", заяви Дайнов. Политологът бе категоричен, че енергийният министър ще бъде уволнен следващият път, когато застане срещу руските интереси в защита на българските.

„Нямам ни най-малка представа Бойко Борисов какво прави - подозирам, че тупа топката и се опитва да ограничи щетите за себе си. Нямам ни най-малка представа Дянков каква игра играе. Това, което ми прави впечатление е, че БСП не го обстрелва последните два месеца, което само по себе си е подозрително", заяви Дайнов.

Използвани са материали на БНР, БНТ и БТА