Уникален интерактивен Музей на гайдата беше открит в смолянското село Стойките. Експозицията е създадена изяло с дарения, в нея са подредени предмети от над 100 дарители, представители на седемте фолклорни области в страната, съобщава Българското национално радио.

Музеят предлага пълно потапяне в света на гайдата по атрактивен и оригинален начин. В него е представено всичко свързано с гайдарското изкуство от началото на 20-ти век до днес. Сред експонатите е гайдата, под чийто съпровод е записана песента "Излел е Делю хайдутин" в изпълнение на Валя Балканска. Записът е включен в Златната плоча на американската космическа мисия Вояджър, като музикално послание от Земята към далечния космос.

Може да се види как е изглеждала и работилницата на майстора на гайди и легендарния гайдаджия Дафо Трендафилов. На специална стена около лика на Апостол Кисьов, създателят на състава-емблема „100 каба гайди“, са написани върху кожа от гайда всички имена на 333-мата гайдари, участвали в Рекорда на Гинес през 2012 г.

Има и специална стая планетариум, в която на фона на звездното небе се чуват истинските шумове на Вселената и сред тях звука на гайдата. В друга секция могат да се чуят по избор аудио записи на всеки изпълнител, както и да се гледа видео с тях.

"Целият музей е подреден в 7 секции“, разказва 24-годишната Диана Георгиева, която е автор на идейния проект за музея.

Село Стойките се намира на няколко километра от село Широка лъка и планинския курорт Пампорово.