Общо 73 души са заразените у нас с COVID-19 за последните 24 часа (от 17:00 часа вчера до 17:00 часа днес), сочат официалните данни на Националния оперативен щаб.

Това е абсолютен рекорд за страната, като предходното върхово постижение бе отчетено на 16 април и бе от 53-ма души.

Общо 1097 са потвърдените случаи на COVID-19 в страната.

Починалите лица, при които е установен COVID-19, са 52, като за последното денонощие има два нови смъртни случая.

Борисов: 7.5% от БВП на ЕС е заминал

Кризата дойде асиметрично, но всички сме наясно, че само като единна Европа едновременно можем да излезем от кризата, това заяви премиерът Бойко Борисов след онлайн заседание на Европейския съвет.

„С новата пътна карта за възстановяване искаме да вдъхнем оптимизъм”, допълни Борисов.

По думите му към момента "7.5% от БВП на ЕС е заминал, трилиони долари са загубени, безработните са милиони".

Премиерът заяви още, че на Съвета е станало ясно, че на 6 май отново ще се преговаря по финансовата рамка, ще се обсъжда и нов фонд за излизане от кризата.

"Много от колегите, когато не са пред камерите, посочват, че според техните медицински екипи сме в началото на кризата с епидемията. Никой не може да каже кога ще се случи, но медиците казват, че ще има втора вълна", каза още премиерът Борисов.

"И на мен ми се иска да отворим ресторантите и хотелите, но след месец ще трябва да ги затворим като болници", заяви той.

Европейският съвет иска общ фонд за справяне с кризата

Европейските лидери постигнаха съгласие да работят за създаването на общ европейски фонд за възстановяването след кризата, предизвикана от COVID-19. Все още обаче има разминаване по някои от детайлите.

Това заяви германският канцлер Ангела Меркел след проведената днес онлайн среща на Европейския съвет.

Лидерите на държавите от ЕС са поискали от Европейската комисия спешно за разработи план за съвместно финансиране на икономическото възстановяване след кризата, съобщи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.

Ройтерс: България емитира облигации за 2 млрд. евроГотвим се да поемем нов дълг, каза преди дни Владислав Горанов

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард пък заяви пред европейските лидери днес, че пандемията от коронавирус може да намали с 15 процента брутния вътрешен продукт на европейските държави.

Лагард е предупредила европейските лидери, че фискалният им отговор на коронавируса може да е прекалено незначителен и прекалено закъснял.

Как се развива епидемията?

Източна Европа е в началото на епидемията от COVID-19, предупреди Световната здравна организация днес.

От централата ѝ отчитат добрите резултати в редица държави, но предупреждават, че заразата може да избухне с нова сила, ако бъде подценена.

От СЗО обаче с тревога следят и данните за използването на пандемията като извинение за нарушения на човешки права и дискриминация в много страни.

„Епидемията в Западна Европа изглежда се стабилизира или спада. Въпреки ниските стойности, виждаме притеснителни тенденции в Африка, Централна и Южна Америка и Източна Европа. Повечето държави там са в началото на епидемията. Бъдете сигурни, имаме дълъг път да извървим и вирусът ще бъде с нас много дълго време“, заяви генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус.