Съвети за парите ни по време на криза
Бизнесът и икономиката са в криза, хората губят своята работа и доходи с рекордна скорост, а пазарите са силно волатилни. В тези времена е добре да помислим както за спестяванията и доходите си, така и, естествено – за разходите.
Ескпертът по лични финанси Сузи Орман има какво да ни каже по горните теми. Тя е автор на книги, подкасти и телевизионни предавания, а според нея това е период, в който трябва да преодолеем страховете си и да се превърнем във финансов „воин“.
Ето и няколко съвета за парите от Орман, с които тя ни показва какво да правим и какво да не правим в следващите месеци.
1. Отложете плащанията на сметките си
Банките у нас вече предложиха шестмесечен гратисен период за вноските ни по кредитите. Могат да бъдат отложени, както главница и лихва, така и само главницата. Това ще означава, че семейството ви ще разполага с по-голям доход в този период, който може да е максимум до края на 2020 г. Процесът няма да ви струва допълнителни средства, но има една уловка – трябва да сте били изряден платец до началото на март месец, с не повече от 90 дни забава по кредита ви.
Краткосрочен вариант е също така да отложите с 1-2 месеца и плащането на част от комуналните ви сметки. Орман също така препоръчва, че при изтичане на даден наш договор или застраховка на колата, би било добре да се огледаме за доста по-изгоден вариант.
2. Планирайте внимателно покупките си
Дори и да разполагате с парите, не правете големи покупки в момента, съветва Орман. Това означава период без нов смартфон или нова кола. Тя споделя, че семейството ѝ се спреми да пести всичко, което може в момента – от вода, електричество и всичко останало. „Ако тревата е трябвало да умре, то тя ще умре“, казва Орман.
3. Внимавайте с доходите си
Пестете последните си доходи, особено ако вече сте безработни. Пестете всяка стотинка, съветва още тя. Дори и да имате работа в момента, не трябва да се подценява възможността да останете без нея, или с намалено работно време, а оттам и с по-ниска заплата в бъдещето. Бъдещето вече няма да е същото, както преди 2 месеца.
4. Рефинансирайте заемите си
Както и в САЩ, така и в България, лихвите по ипотечните и потребителските кредити в момента са доста по-ниски от преди 2-3 години. Ето защо е добра възможност да се замислите да рефинансирате заема си, или да ги обедините в един, ако имате повече от 2 или 3 отделни кредита. Добре е да изплатите първи тези с по-високата лихва – бърз кредит, или кредитна карта и след това да се концентрирате върху останалите.
5. Кредитната карта – само за спешни случаи
В този период не бива да използваме кредитната си карта за несъществени разходи. Ето защо е добре да ги скрием дори от себе си. Ако все пак прибегнете до тях – помислете дали можете да си позволите този разход.
6. Спрете да пазарувате онлайн
Престанете да се държите така, все едно всичко е наред. Да, повечето бизнеси днес не работят и е много лесно да си купим каквото и да е онлайн, но... Криза е, а похарчените средства няма да ни се върнат. Помислете какво ще е финансовото ви състояние, ако сте без доходи в следващите 30 или 60 дни.
7. Бюджет и фонд за спешни случаи
Ако сте чели наши образователни материали и преди, това са част от нещата, за които сме насочвали вниманието ви. Ако все пак нямате семеен бюджет, то едва ли има по-подходящо време от днешното, за да стартирате с него. При положение, че разполагате с фонд за спешни случаи, в които сте отделяли по 20, 50 или 100 лв. месечно в последните месеци и години, тогава вие сте от малкото българи, които ще могат да изкарат три или дори повече месеца, дори и без работа.
Орман също така препоръчва да не инвестираме пари, които не можем да си позволим да загубим, а също така и да не се паникьосваме и да продаваме, ако имаме вложения на капиталовите пазари.