Докато глобалната пандемия от коронавируса се разпространяваше по света, Парагвай побърза да наложи строга карантина още в началото на март, много преди своите съседи. Към днешна дата южноамериканската държава, която няма излаз на море, регистрира най-малкия брой случаи на COVID-19 в региона, предава БТА.

В страната с население от около 7 милиона души, чиято икономика разчита най-вече на зърнопроизводството, има едва 159 потвърдени случая на заразяване и седем починали. Само трима от заразените са хоспитализирани, а един е в интензивно отделение, показват данни на парагвайското здравно министерство.

За сравнение, в Аржентина случаите са над 2000, в Перу - 10 000, в Чили - почти 8000, а в Бразилия - 25 000. В по-малкия съсед Уругвай потвърдените случаи са около 500, а в Боливия - 354.

Луис Алберто Еското, представител на Световната здравна организация за Парагвай, смята че успехът на страната се дължи на агресивните мерки за социално дистанциране.

"Добрите резултати се дължат на тях, както и на показаното от населението отношение към мерките въпреки неравенството и бедността в страната", заяви той.

Парагвайското правителство затвори училищата и забрани масовите прояви през втората седмица на март. Малко след това страната затвори границите и летищата си и нареди пълна карантина на населението, предвиждаща много малко изключения.

Полицаи и военни наблюдават улиците и магазините и до момента над 1000 души са наказани за нарушаване на рестрикциите.

Бразилски ветеран от Втората световна война пребори коронавируса99-годишният Ермандо Пивета беше изписан във вторник от Военната болница в Бразилия, с което се превърна в най-възрастния изклекуван пациент в страната


Южноамериканската страна обаче е и с едно от най-ниските равнища на тестване за вируса, с 26,2 теста на 100 000 жители, според СЗО и Панамериканската здравна организация. Има недостиг на тестове, както и на квалифициран медицински персонал.

Парагвай среща трудности и при осигуряването на апарати за обдишване и на предпазни средства за медицинските работници, което донякъде бе и в основата на решението на президента Марио Абдо в понеделник да продължи срока на карантината.

Еското обаче заяви, че това не е замаскиране на скрита криза, а местни депутати подчертаха, че здравната система на Парагвай - макар и недофинансирана - не се е огънала под натиска.

"При регистрираните случаи действително има известно отклонение от реалния брой. Липсата на смъртност и на тежки случаи, които да претоварват системата, обаче подсказва, че към момента няма масово предаване на заразата в обществото", каза сенаторът и бивш министър на здравеопазването Есперанса Мартинес.

"Опасенията са, че ако тези мерки бъдат отменени без стратегия за бързо тестване, в Парагвай може да се получат пикове, подобни на тези в други страни", каза още тя.