Парламентът дебатира на извънредно заседание върнатите от президента Румен Радев вчера текстове от Закона за действията и мерките по време на въведеното на 13 март извънредно положение у нас. Заседанието започна в 13:00 ч. и вече продължава над два часа.

Държавният глава наложи вето върху пределните цени на стоките и върху разпоредбата, която предвижда наказание за предаване на невярна информация за разпространяването на заразна болест.

Законът беше приет в петък (20 март), след близо 14 часа дебати в пленарната зала.

"Изправени сме пред предизивкателство, което ще промени света. Призовавам ГЕРБ да подкрепи ветото". Това каза от парламентарната трибуна председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова по време на обсъждането на президентсткото вето върху текстове от Закона за извънредните мерки.

Александър Сиди от ВМРО заяви, че неговата парламентарна група няма да подкрепи ветото на президента, защото смята че борбата с фалшивите новини трябва да продължи.

"Войводите" са категорични че ще търсят начин за формулиране на други законодателни текстове срещу фалшивите новини, за да не се допусне "свободата на словото да се превърне в диктатура на лъжата"

Крум Зарков от БСП каза, че социалистите ще подкрепят ветото, защото, по думите му "текстовете за фалшивите новини щяха да създадат повече проблеми, отколото да решат"

По отношение на частта за борбата със спекулата Зарков заяви, че БСП ще подкрепи президента и в тази част на ветото, защото щом има въпросителни, значи има нужда те да бъдат изчистени.

"Ние обаче продължаваме да твърдим, че не може да се допускат злоупотреби с цените на гърба на извънредното положение. Ние ще продължим да работим по тази тема след днешното вето и ще предложим и други текстове", заяви Зарков.

Председателят на БСП Корнелия Нинова заяви, че законът за извънредното положение е трябвало да уреди спешни меки за овладяване на кризата и мерки за преодоляване на последиците от нея. По думите ѝ обаче правителството е заложило само на строгите рестрикции и ограничения без да предложи съответните икономически стимули за подкрепа на гражданите и бизнеса.

"Ще подкрепим ветото с разбиране, че нашето предложение не е съвършено. И ще внесем прецизиран текст. Но няма да позволим някой да трупа пари на гърба на нещастието на цял един народ. Ще искаме цялостен социално-икономически план за справяне с последиците от кризата", заяви Нинова.

В отговор на аргументите на социалистите депутатът от ГЕРБ Тома Биков заяви, че спекулата е само симптом, а истинската болест е дефицитът.

"Когато има дефицит, има и спекула и тя не може да се овладее с мерки и държавен контрол. Дефицитът е отговорност повече на правителството, отколкото на парламента и аз се надявам, че кабинетът ще вземе мерки за попълване на тези дефицити", заяви Биков.


"Някой може ли да каже колко точно ще продължи тази криза? Три месеца, шест месеца или две седмици? На тези, които имат нужда, ще бъде помогнато. Това вероятно няма да се последните мерки , които приемаме в тази посока. Трябва да бъдем хладнокръвни, а не да си правим евтин PR на гърба на кризата", каза още Тома Биков.

Борис Ячев от НФСБ заяви, че групата му ще подкрепи ветото на президента, "макар и с огромна доза отвращение"

"Това е един неумел опит за политически PR от страна на Президента. И въпреки това предложените мерки за спекулата не само са в грубо противоречие с икономическите механизми, но и ще дадат взможност за злоупотреби и произвол срещу дребния бизнес", каза още Ячев.

Филип Попов от БСП заяви, че текстовете имат нужда от поправки и прецизиране, но крайната цел е "да не се допуска складовете да са пълни, а магазините - празни".

Дебатите продължават и в момента