Парламентът ще гласува вота на недоверие към кабинета "Денков“ утре (13 октомври) в 15 ч.

Това обяви след края на продължилите близо 4 часа дебати председателят на парламента Росен Желязков, цитиран от БТА.

Според правилника за работа на Народното събрание самото гласуване на проекта на решение се провежда не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията.

Вотът се смята за успешен, когато за него са гласували повече от половината от всички народни представители.

При отхвърляне на предложение за недоверие на Министерския съвет ново такова на същото основание не може да бъде направено в следващите 6 месеца.
"Опозицията поиска вот на недоверие към правителството заради провала в енергетиката, единственият провал, който видяхме днес, е в опитите на опозицията да излъже българския народ, че идва някакъв енергиен апокалипсис".

Това заяви премиерът Николай Денков в края на дебатите по вота на недоверие, цитиран от БТА. "Ще ви разочаровам - енергиен апокалипсис няма и няма да има", подчерта той. И изтъкна, че правителството и Брюксел не затварят въглищни централи.

Три партии от опозицията внесоха първия вот на недоверие към правителствотоТой е за политиката в сектор

Искането за оставка на кабинета заради сектор "Енергетика“ беше внесено миналата седмица с подписите на 72 народни представители от "Възраждане“, "БСП за България“ и "Има такъв народ“.

И трите политически сили смятат, че управляващите с действията си слагат "кръст на българската енергетика".

Изразеното от опозицията становище идва на фона на продължаващите от края на месец септември протести на работещите в енергийната индустрия у нас, свързани с приемането на Териториалните планове за справедлив преход за съдбата на т. нар. въглищни райони.

Плановете бяха изпратени към Европейската комисия, а протестиращите остават на категоричното мнение, че не са съгласни с параметрите в тях и те трябва да бъдат върнати за преразглеждане.

Това обаче е невъзможно, тъй като крайните срокове са изтекли. България може да загуби, освен над 1,4 млрд. лв. по плановете, свързани със Стара Загора, Кюстендил и Перник, още три млрд. лв. по плановете, свързани с всички останали териториални планове, заяви премиерът в аргументите си защо исканията не протестиращите не биха могли да бъдат удовлетворени.