Президентът Румен Радев свиква консултациите за правителство на 20 април
В съответствие с Конституцията - чл. 99, ал. 1, президентът Румен Радев ще проведе консултации с представители на парламентарните групи в 49-ото Народно събрание.
На 20 април, четвъртък, от 15.00 часа държавният глава ще проведе консултации с парламентарната група на ГЕРБ-СДС, съобщи БНТ.
От 17.00 часа президентът ще приеме представители на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“.
По-рано днес (19 април), на заседанието на парламента беше постигнат консенсус за избор на председател на НС.
Начело на законодателния орган застана Росен Желязков от ГЕРБ-СДС, след като получи подкрепата на 136-ма народни представители от ГЕРБ-СДС , „Продължаваме промяната-Демократична България“ и „Има такъв народ“, а 94-ма от „Възраждане“, ДПС и „БСП за България“ се въздържаха, съобщи БТА.
Другата кандидатура за поста – на Петър Петров от „Възраждане“, събра 36 гласа "за", 59 "против" и 139 „въздържал се“.
Избраха Росен Желязков за председател на Народното събраниеТой беше избран със 136 гласа „за“, 0
За заместник-председатели на НС бяха избрани Росица Кирова от ГЕРБ-СДС, Никола Минчев от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), Цончо Ганев от „Възраждане“, Филиз Хюсменова от ДПС, Кристиан Вигенин от „БСП за България“ и Андрей Чорбанов от "Има такъв народ" (ИТН).
След излъчването на ръководство на НС, депутатите решиха да работят по стария парламентарен правилник до приемането на нов и отмениха великденската си ваканция. Обявено беше и формирането на шест парламентарни групи.
До избора на Росен Желязков се стигна, след като вчера първите две политически сили в 49-ото Народно събрание – ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, постигнаха съгласие за законодателна програма на парламента и за ротационен принцип при избора на председател на НС и на председател на правната комисия, ако законодателният орган работи повече от три месеца, колкото е срокът на ротацията. Номинацията на ПП-ДБ за ротационен председател на парламента ще е Никола Минчев, обяви днес пред журналисти Атанас Атанасов, който стана съпредседател на ПГ на ПП-ДБ.
След избора начело на парламента, Росен Желязков беше лаконичен. В реч, продължила само минута и половина, той заяви, че не е моментът за патос, не е моментът и за тържество. Всички ние осъзнаваме отговорността и тази отговорност са очакванията на обществото за сигурност, справедливост, за стабилност, посочи той.
Желязков коментира, че приоритетите на НС са ясни. Първите законопроекти, които ще гледаме, са тези, по които имаме разбирателство, посочи той и ги изброи - за домашното насилие, за КПКОНПИ, НПК, законопроектите по Плана за възстановяване и устойчивост.
Представители на ГЕРБ-СДС и "Продължаваме Промяната" - "Демократична България" (ПП-ДБ) днес обсъдиха на съвместна среща и възможностите за изготвяне и приемане на бюджет.
На брифинг в парламента пред журналисти беше обявено, че двете формации ще поискат информация от Министерството на финансите и ще очакват среща с експертите от ресорното ведомство за публичните финанси, съобщи БТА.
Оставаме обединени около това, че еврозоната е наша обща цел, че трябва да има 3% бюджетен дефицит и да няма разходи, които да не могат да бъдат оптимизирани, заяви зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева.
ГЕРБ-СДС ясно изрази мнението, че бюджет трябва да бъде внесен от редовно правителство, тъй като всички останали варианти са по-скоро аварийни възможности, които не биха били добри за развитието на държавата.
Ние призовахме да се внесе бюджет максимално бързо поради простата причина, че и двете страни осъзнаваме, че, ако се стигне до средата на юни без приет бюджет, това ще създаде значителни затруднения във финансовата система на страната, коментира Асен Василев (ПП-ДБ).
Според него, за да има бюджет до средата на юни, процесът трябва да започне след една-две седмици, понеже, по думите му, пет парламентарни седмици са нужни за приемането на план-сметката на държавата.
Василев добави, че няма техническо време „който и да било друг“ да внесе бюджет. Томислав Дончев поясни, че изброените параметри са тези, които биха подкрепили двете парламентарни групи, но има разлики във виждането кой да внесе бюджета, като отбеляза отново, че за ГЕРБ-СДС най-добрият вариант е редовно правителство да направи това.